انواع مدل مهره، قیمت مهره، فروش مهره، خرید مهره، لیست مهره فروشی، فروشگاه اینترنتی مهره جات مختلف، تولیدی مهره فلزی

مهره چیست؟ معرفی 100% و تعریف کامل انواع مهره ها

(زمان مطالعه 11 دقیقه)

با مطالعه این صفحه از وبلاگ شما مطلع میشوید از شناخت کلی از انواع مدل مهره های صنعتی، انواع جنس مهره های فلزی و غیر فلزی، انواع سایز مهره های کوچک و بزرگ و انواع رنگ مهره های آبکاری (روکش یا گالوانیزاسیون) و خود رنگ و انواع مارک مهره های چینی و ایرانی و غیره و گرید ها و کلاس ها و در نهایت از خاصیت کلی کاربرد ها و ویژگی ها از جمله مشخصه های فنی مهره جات مختلف و دسته بندی ها و طبقه بندی های آنها و غیره.

همچنین نحوه شناسایی، انتخاب و خرید با قیمت مناسب و کیفیت مطلوب را آموزش می بینید.

در ادامه به معرفی برخی از مدل ها نیز اشاره میشود و شما میتوانید پس از مشاهده و مطالعه این صفحه در صورت نیاز به تهیه قطعه مورد نظرتان و اطلاع از لیست قیمت مهره پلاستیکی و فلزی به قسمت فروشگاه وب سایت وارد شده و سفارش خود را ثبت و یا با شعبات ما تماس گرفته و تهیه نمایید.

در این مقاله به کلیات این اتصالات پیچی (لیست انواع مهره های فلزی / پلیمری) اشاره میشود و برای اطلاع از جزئیات این مدل نات یا چفت پر مصرف مقالات مختلف دیگری نیز ارائه داده ایم و به مرور هم مطالب جدیدتری ارائه میدهیم تا با تفکیک مطالب، تصاویر و ویدیو ها، کسب اطلاعات راحت تری از بزرگ ترین وب سایت خرید و فروش صنعتی داشته باشید.

 

انواع مهره چیست؟ تعریف مهره صنعتی و مصرفی

این مدل اتصال دهنده یکی از مهم ترین قطعات مربوط به دسته اتصالات پیچی و ملزومات مربوطه به آن می باشد که به آن نات نیز می گویند. این قطعات کمک کننده به اتصالات پیچی بوده و اتصال را ایمن تر و مقاوم تر می نمایند و برخا بدون آن ها اتصال غیر استاندارد بوده و کاربردی ندارد. همچنین برخی نمونه مدل ها برای تنظیم قطعات نسبت به یکدیگر و کاهش ارتعاشات و لرزش ها نیز مورد مصرف قرار میگیرد.

در واقع آن ها با پیچ ها اصطلاحاً با حالت مادگی و نری درون هم چفت می‌ گردند. نات ها به عنوان نگه دارنده بولت ها در اشکال و نمونه های بسیار فراوانی ساخته و تولید و به مصرف می رسند و این موضوع نشان دهنده تنوع بالای این قطعات می باشد.

به بیان دیگر در تعریف صنعتی و فناوری، قطعه ای است متشکل از یک بلوک شش ضلعی یا چهار ضلعی یا گرد و یا شکل های دیگر، که معمولاً فلزی، و برخا پلاستیکی و یا ترکیبی از آن ها می باشد.

این قطعات دارای سوراخی در مرکزشان می باشند که دارای دنده یا رزوه‌ های داخلی یا مادگی بوده که به وسیله فرایند قلاویز کاری ایجاد می شود و بر روی رزوه‌ های نری پیچ مرتبط قرار می گیرد. آن ها اغلب به همراه پیچ ها به طور گسترده برای بستن دستگاه و اجزای ساختاری استفاده می شوند.

دندانه های موجود در داخل آن ها را دنده یا رزوه می گویند و به اصطلاح نات رزوه کاری شده نام می گیرند این دندانه ها به صورت یک پارچه عمل کرده و فشار گشتاوری را بر روی محل نصب به همراه پیچ ها و واشر ها توزیع می نمایند. لازم به ذکر است شیار و رزوه مهره صنعتی با شیار و رزوه پیچ‌ ها باید دارای تناسب خاص برای چرخش صحیح پیچ درون مهر ه باشد. 

اغلب نات ها اتصال دهنده یا قطعاتی تو خالی می باشند که مقاومت مناسبی برای ارتعاشات محل نصب دارند. برخی از مدل ها به گونه ای ساخته و طراحی شده اند که با ایجاد لرزش، شل نشوند و اشیایی را که روی آنها نصب شده اند با قدرت به هم متصل نگه دارند.

بیشتر مدل های این قطعات جزو اتصالات جدا شدنی می باشند و برخی از آن ها جزو اتصالات دائم به صورت جوشی (جوشکاری) یا پرسی (کیپی) بوده و کاربرد متفاوت تری دارند که در ادامه به انواع نمونه مدل های مختلف اشاره و توضیح داده خواهد شد.

ویژگیهای مهره جات

مهمترین خاصیت و ویژگی های نات ها به موارد زیر مربوط میشود.

01 | انواع ظاهر و شکل / انواع مدل های مهره جات

02 | انواع متریال و آلیاژ / انواع جنس های مهره جات

03 | انواع سایز و ابعاد / انواع اندازه های مهره جات

04 | انواع برند / انواع مارک های مهره جات

05 | انواع رنگ بندی / انواع رنگ های مهره جات

06 | انواع گالوانیزاسیون و آبکاری / انواع روکش مهره جات

موارد ذکر شده بخش عموم انتخاب و خرید و استفاده را بیان میکند.

موارد تخصصی تر آن شامل موارد زیر می شود.

07 | انواع کلاس مهره جات و یا انواع گرید مهره جات

08 | انواع دنده مهره جات یا انواع رزوه مهره جات

با توجه به این موارد می توان قطعه مورد نظر خود را به درستی انتخاب و یک اتصال ایمن را ایجاد نمود.

در ادامه به جزییات تک تک موارد مهم اشاره و توضیح داده می شود.

انواع مهره به انگلیسی

به انگلیسی (Nut) و یا (nuts) نوشته می شود و بعضا معنی فارسی آن به اشتباه آجیل نیز ترجمه می شود.

با اضافه نمودن نمونه مدل و آلیاژ و یا دیگر مشخصه ها به کلمه اصلی آن در انگلیسی لاتین دیگر مدلهای آن ها نیز مشخص می شوند. به طور مثال به موارد زیر دقت کنید.

مثال برای نمونه شکل و مدل های نات ها:

نات شش ضلعی یا شش گوش (Hex Nut)

نات گرد دایره ای یا حلقوی (Round Nut)

نات مربعی یا چهار گوش (Square Nut)

نات قفل شونده یا خود قفل شو (Lock Nut)

نات هشت ضلعی یا هشت گوش (Octagonal Nut)

نات خروسکی یا دسته دار (Wing nut)

مثال برای نمونه جنس های نات ها:

انواع مهره فلزی (Metal Nut)

انواع مهره استیل (Steel Nut) (Stainless Steel Nut)

انواع مهره آهنی (Iron Nut)

انواع مهره فولادی (Alloy Steel Nut)

انواع مهره برنجی (Brass Nut)

انواع مهره مسی (Copper Nut)

انواع مهره آلومینیومی (Aluminium Nut)

انواع مهره پلاستیکی / لاستیکی  (Plastic Nut) /  (Rubber Nut)

انواع مهره تفلونی (Teflon Nut)

انواع مهره نیلونی (Nylon Nut)

و بسیاری از موارد دیگر که در ادامه به مهمترین آن ها اشاره می شود.

لازم به ذکر است برخی نمونه مدل ها مصرفی و برخی مدل ها جزو نمونه های خاص محصوب می شوند.

 

بازار خرید و فروش مهره جات

این دسته از اتصالات پیچی یکی از مهم ترین و پر کاربرد ترین قطعات موجود در صنایع صنعتی و غیر صنعتی بوده و همچنین از تنوع بسیار بالایی برخوردار می باشد که برخی از آن ها تخصصی و خاص می باشند و به همین دلیل بازار و یا بورس مخصوص به خود را دارد که مهندسان، متخصصین، فروشندگان و تولید کنندگان مربوطه را در مرکز فروش مهره در تهران و یا استان های دیگر و یا مرکز خرید مهره در ایران را در مکان های مربوطه یک جا جمع کرده است.

مرکز پخش مهره در تهران به صورت جامع و کامل در محدوده میدان قزوین و خیابان های اطراف آن می باشد که شامل پاساژ های پیچ و مهره فروشی و تراشکاری های زیادی است. از جمله پاساژ های مهم می توان به پاساژ شهاب الدین در خیابان قزوین شرقی و پاساژ فرجی و پاساژ امید در خیابان قزوین غربی اشاره نمود. از دیگر مراکز می توان به بازار آهن شاد آباد و میدان حسن آباد تهران نیز اشاره نمود.

فروشنده مهره پیچ نیاز به تخصص دارد و با توجه به تنوع در مدل ها و جنس ها و دسته بندی های مختلف و اطلاعات فنی در ضخامت‌ ها، قطر ها، پرداخت‌ ها و درجه‌ های مختلف تولیدی، استاندارد ها مانند دین (din) و (astm) و غیره که بهتر است از کارشناسان و با تجربه های بازار خرید خود را انجام نمایید تا دچار مشکلات فنی در نصب و یا مسائل ایمنی اتصال نشوید مخصوصا در شرایط و موارد خاص و دستگاه های گران بها و تخصصی که امکان آسیب های جدی می شود.

بورس انواع مهره ها در اشکال مختلف و یا فروشگاه های تخصصی نات در تهران و شهرستان ها متنوع است ولی برخی تخصص کافی را نداشته و بیشتر به صورت فروشنده عمومی به حساب می آیند که باید هنگام خرید به این موضوع نیز دقت نمود.

پخش مهره های فلزی یا پخش مهره غیر فلزی (فروش نات ها) در بازار مهره های تهران یا ایران توسط فروشنده نات ها انجام می پذیرد که فروش مهره های مختلف بعضا به همراه پیچ و واشر و غیره را به نقاط مختلف کشور ارسال یا خارج از کشور صادرات می نمایند.

لازم به ذکر می باشد فروش عمده مهره را وارد کنندگان و تولید کنندگان بر عهده دارند و فروش خورد مهره را توزیع کنندگان و فروشگاه های سطح شهری و پخش کنندگان سیار بر عهده دارند. فروشگاه های پیچ و مهره و واشر به صورت تجمیعی با یک دیگر نیز بیشتر از نوع فروشگاه تخصصی مهره جات در سطح بازار دیده می شود.

ساخت و تولید انواع مهره های فلزی و پلیمری و پخش انواع مهره با قیمت و تنوع بالا در کشور انجام می گیرد و کارگاه ها و کارخانه مهره زنی یا نات سازی زیادی در ایران موجود می باشد که صنایع مهره سازی ایران را تشکیل می دهند ولی با این اوصاف برخی نمونه مدل ها بنا به دلایلی همچون خاص بودن مدل یا متریال و جنسشان و یا ارزان قیمت تر بودن نصبت به نمونه های داخلی، با کیفیت تر بودن، برند یا مارک بودن، توان تولید داخلی نداشتن و غیره از طریق واردات توسط تاجران و واردکنندگان متخصص انجام می پذیرد.

فروش مهره های ارزان قیمت و با کیفیت

اگر قصد تهیه و یا خرید مهره پلاستیک و یا فلز را دارید می توانید از شرکت ما کمک بگیرید.

واردات، تولید و فروش انواع مهره و پیچ و واشر در تنوع بالایی در ⭐ “مجموعه بزرگ تدارکات صنعتی آپادانا” امکان پذیر می باشد و برخی بسته بندی یا پک انواع مهره های مخصوص نیز موجود می باشد به طور مثال پک انواع مهره ماشین ها، مصرفی ها، لوازم برقی، لوازم رایانه ای و دیگر موارد که پیشنهاد می شود پس از مطالعه این صفحه با یکی از شعبات تماس بگیرید. و یا از بخش فروشگاه آنلاین محصولات را بررسی نمایید.

 

راهنمای خرید مهره ها + قیمت مهره ایرانی / خارجی

لیست انواع قیمت مهره ها بنا به مشخصات فنی و ظاهری ای که دارند از جمله شکل و مدل و سایز های نات ها و گرید و کلاس و جنس نات ها قطعا متفاوت بوده و عوامل بسیاری در قیمت گذاری و بهای تمام شده تاثیر گذار می باشد و فروش مهره های مختلف نصبت به چنین مواردی قیمت گذاری و انجام می پذیرد.

به طور مثال لیست قیمت انواع مهره ها از قبیل لیست قیمت مهره صنعتی، لیست قیمت مهره ساختمانی، لیست قیمت مهره تولیدی و دیگر نمونه های مربوطه با یک دیگر فرق دارد و حتی مارک ها و نوع بسته بندی، ایرانی و خارجی بودن، خرید به صورت عمده یا خرید به صورت خرد نیز تاثیر گذار است.

در مورد موضوع هزینه یا قیمت مهره ها در بازار خرید و فروش، و اصول انتخاب با کمترین هزینه و بهترین کیفیت پیشنهاد می شود این مقاله را حتما کامل مطالعه نمایید تا دید بهتری نصبت به موضوع قیمت ها و کیفیت ها داشته باشید.

قیمت ها به علت نوسانات و عوامل مختلفی که در این مقاله به آن ها اشاره شده است از تنوع بسیار بالایی برخوردار می باشد و نصبت به استعلام قیمت میتوانید از قسمت فروشگاه آنلاین و یا تماس تلفنی با شرکت آپادانا اقدام نمایید.

جهت خرید پس از کسب اطلاعات از وب سایت نصبت به نیازی که دارید می توانید از مشاوران فروش مجموعه ما نیز کمک بگیرید و خرید اینترنتی مهره فلزی و پلاستیکی مورد نظر خود را انجام دهید، شرکت ما سعی می نماید فروش تلفنی و فروش اینترنتی مهره پلاستیکی و فلزی و غیرع را به صورت جامع و تخصصی پشتیبانی نمایید تا افرادی که قصد خرید حضوری ندارند و یا در دیگر استان ها می باشند به راحتی محصولات خود را تهیه و در کمترین زمان تحویل بگیرند. همچنین فروشگاه حضوری نیز با چند شعبه برای علاقه مندان به خرید حضوری موجود می باشد.

 

معرفی انواع مدل مهره استاندارد

با گشت و گذار در اینترنت و یا حضور در بازار اتصالات پیچی و یا مشاهده ابزار و لوازم و دستگاه ها در تمامی صنایع اغلب این قطعات (انواع شکل مهره غیر فلزی و فلزی) را می توان مشاهده نمود و در اغلب مواردی که به هم اتصال پیدا کرده اند به چشم می خورند و این نشان دهنده تنوع بسیار بالای این دسته می باشد.

سالانه میلیارد ها عدد از نمونه های مختلف در جهان تولید و مورد استفاده صنایع مختلف صنعتی و غیر صنعتی می شود و امروزه کشور های چین، هند، ژاپن، تایوان، آلمان و آمریکا و انگلستان از بزرگترین تولید کنندگان و صادر کنندگان این محصولات به سر تا سر جهان می باشند. کشور ایران نیز برخی مدل ها را تولید و بیشتر برای مصارف داخل کشور ارائه می دهد و در بخش صادرات عقب تر از کشور های ذکر شده می باشد.

این موارد ذکر شد تا گستردگی بالای دسته های مختلف این قطعات برای شما نمایان شود. در واقع این قسمت راهنمای طبقه بندی مهره فلزی و غیر فلزی و یا دسته های مختلف نات ها است و اشاره ای به نمونه ها نیز شده است.

تنوع بسیار بالای این نمونه قطعات باعث می شود که در این مقاله نتوان به طور کامل به همه آن ها اشاره کرده و توضیح کاملی ارائه داد ولی سعی شده است که در این صفحه به معرفی انواع مدل مهره های مصرفی تر اشاره شود و به نکات مهم و مورد نیاز پزداخته شود.

علاقه مندان و نیاز مندان برای مشاهده مدل و شکل مهره های فلزی، دانلود لیست انواع مهره پلیمری، کاربرد و عکس های مهره شش ضلعی، کاتالوگ انواع مهره های مختلف و دیگر موارد مربوط به این مبحث می توانند با ثبت نام در وب سایت و مراجعه به بخش مربوطه در وب سایت و صرف اندکی زمان به اطلاعات مناسبی دست یافته و استفاده نمایند.

فروشگاه مهره وب سایت آپادانا سعی دارد فروش انواع مهره های گوناگون را پشتیبانی کند تا مشتریان و مصرف کنندگان خلاء ی در این باره حس نکنند و به راحتی حتی کم یاب ترین و خاص ترین مدل ها را نیز از طریق کارشناسان مجموعه صنعتی ما تهیه نمایند.

برای شناخت بهتر مدلهای مختلف مهره های پیچ دار و دیگر موارد باید قبل از آن با دسته یا طبقه اصلی آن آشنا شوید و شناخت مناسبی نصبت به آن ها داشته باشید که در ادامه طبقه بندی مهره پیچ دار و غیره توضیح داده شده است.

لازم به ذکر است دسته بندی ها دارای دسته بندی اصلی و زیر دسته ها می باشد.

مدلها بر اساس کاربردشان متفاوت بوده و به چندین مدل بر اساس نحوه کارکرد و دیگر مشخصه های نات ها تقسیم بندی می شوند. به طور مثال نوع نصب و قسمتی که بر روی آن اجرا می شود نیز بر روی تقسیم بندی مدل مهر ه تاثیر می گذارد. در هنگام استفاده باید بر اساس کارکرد نات و اتصالی که باید انجام شود مدل خود را انتخاب نمود. در مطالب و مقالات دیگری از وب سایت انواع آن ذکر شده و توضیحاتی در مورد هر کدام انجام شده است.

⭐ ✔

مجموعه فروشگاه مهره فروشی آپادانا برای کاربران و مشتریان خود مقالات تخصصی تر و کاربردی تر نیز ارائه داده است و به توضیح هر یک از مدل ها به صورت جداگانه پرداخته که با ثبت نام در وب سایت از بخش نوار منو ناحیه کاربری می توانند به صورت رایگان اطلاعات مد نظر خود را کسب کنند.

زمان و هزینه زیادی برای کارکنان مجموعه آپادانا برای تهیه مطالب موجود گرفته می شود لطفا با انتشار و تبلیغ مطالب وب سایت در شبکه ها، گروه ها و سایت های خود دیگر علاقه مندان را با ما آشنا کنید تا بتوانند از اطلاعات و تصاویر مربوطه استفاده کنند و ما نیز برای ارائه اطلاعات و تصاویر و مطالب بیشتر برای شما همراهان همیشگی انرژی گرفته و دلگرم تر شویم.

 

معرفی نمونه مدل های پر مصرف:

انواع مدل معمولی یا ساده، انواع مدل واشر دار یا واشر سر خود، انواع مدل شش ضلعی، انواع مدل هشت ضلعی، انواع مدل چهار ضلعی انواع مدل گرد و یا دایره ای، بیضی شکل، استوانه ای شکل، انواع مدل کپ دار یا گنبدی، نمونه مدلهی قفل شونده، قلعه ای شکل، پین و خار خور، مدل های تی شکل یا ریلی، مدل های خروسکی یا دسته دار تو پر و تو خالی، نمونه مدلهای تنظیم کننده، نمونه های شیار دار.

انواع مدل جوشی، نمونه مدل خار دار یا تیغ دار، انواع مدل مخصوص چوب، مخصوص دستگیره درب و پنجره، نمونه مدل فیکس یا کابینتی، کوپلینگ، هگز باریک، هگز قطور، هگز بلند و کوتاه، کاسه نمد دار، عاج دار و خطی، رو پیچ تو پیچ یا داخل رزوه و بیرون رزوه دار، انواع نمونه مدل های مربعی و مستطیلی شکل، حلقه دار، پخ دار، بال دار، لبه دار، خرطومی، فلنچی یا فلنج دار، لنگری، خود قفل شو، نقطه دار، پرچی یا پرچ دار.

جوشی یا جوش خور، نات اسپیسر، تنظیم دستی، سر بسته، سر باز، سر باریک، سر پهن، متری، چاک نت، قلاب دار، مخصوص چرخ، مخصوص استد بولت، کیپی یا کیپ شودنده، ضد لرزش یا لرزه گیر، مخصوص صنعتی، سر دار، بدون سر، کلاهک دار، فله ای، خزینه، عدسی، لوله ای، کور کن، مخروطی، دو پله، موتوری، ضد زنگ، نسوز، ضد الکتریسیته، مدل های سبک و کوچک و مدل های سنگین و بزرگ، مدل توپی، ورشویی، مغزی.

دنده استاندارد، دنده میلیمتری، دنده ریز، دنده معمولی، دنده درشت، دنده متریک، دنده اینچی، دنده آلمانی، دنده ژاپنی، دنده آمریکایی، دنده انگلیسی، نیم دنده، تمام دنده، دنده ای اره ای، دنده کبریتی، گام یا دنده چپ گرد، گام یا دنده راست گرد، ماسوره ای، دو دنده ای، دنده رگلاژی، دو سر دنده، یک سر دنده، دنده مربعی، دنده ذوزنقه ای، دنده گرد، دنده مثلثی،

چشمی، پایه ای یا پایه دار، نمونه مدل درپوشی یا کاور کننده، ضخیم غالبی، مهارکشی، بست خور، کیلویی، روغنی، ماشینی، مخصوص خودرو، پرسی یا پرس شونده، ضد ارتعاش یا ارتعاش گیر، ضربه گیر، آچاری یا آچار خور، مخصوص آلن یا آلن خور، ستاره ای، چکشی، با کالیت، مخصوص اسکرو، مخصوص یو بولت، نمونه مدل های خاص و تولیدی.

بال اسکر، بوشن، تلفیقی، نصب دائم، نصب نیمه موقت، تو خالی و تو پر، مدل باریک یا نازک، خال دار، راهنما دار، فیکس کننده، تلگرافی، مدلهای مخصوص یراقی، مدل مخصوص راد، قراصی، آچار درشت، آچار ریز، ترمینالی، داربستی، فلت، سوکتی، زبانه دار، دندانه دار، مدل اسپیرینگ، خازنی، پروانه ای، پایه واسطه، کاستل، استور، چاکنات، وینگ، لاک، آکورن، نورد لاک، ای، کپ، کوپلر، هگزاگون.

نمونه مدل جنس های نسوز، جنس ضد سایش، جنس ضد اسید و ضد قلیا، جنس ضد رطوبت و ضد زنگ، جنس های سخت کاری شده و مقومت بالا، نمونه جنس نرم و مغناطیسی، نمونه های نگیر و بگیر مغناطیسی و غیره.

قلاویزی، شل کننده، اطاقی، سوله ای، بلوطی، سیفونی. رک، لید اسکرو، سفت کن، فلکه ای، وسط سوراخ دار، فنر دار، بشقابی، رینگی، نیلون دار چرخشی، ساچمه دار و بسیاری از نمونه مدل های دیگر که بسیارند.

 

نکته: برخی مدل ها دارای چندین نام می باشند و یا در چند دسته از طبقه بندی ها قرار می گیرند ولی ماهیت یکسانی دارند و این چند اسمی بابت استفاده شدن در صنف های مختلف و یا تشابه های اسمی بعضا به درستی و بعضا به اشتباه صورت می پذیرد.

 

طبقه بندی / دسته بندی مهره های استاندارد

برای این رسته از محصولات دسته بندی ها یا طبقه بندی های مختلفی نصبت به شرایط انجام گرفته و به گونه ای می توان بیان نمود هر صنفی دسته بندی های مخصوص به خود را دارند و نا گفته نماند که کلیات آن ها نیز دارای یک دسته بندی جهانی با کد بندی مختص خود موجود می باشد که دارای ISO و DIN و موارد دیگر می شود.

برای اطلاع از طبقه بندی کامل و جهانی می توان به کتاب دین نات ها مراجعه نمود که جزو کتاب های کم یاب در ایران محصوب می شود و برخی از شرکت های مهندسی و فعالان صنعتی بستگی به نیازشان از آن ها استفاده می نمایند.

از نمونه دسته بندی ها یا طبقه بندی های پر کاربرد می توان به موارد زیر اشاره نمود:

دسته بندی ظاهری یا شکلی و کاربردی:

این نمونه دسته بندی نصبت به شکل و ظاهر و یا کاربردش انجام گرفته است به طور مثال:

نمونه های شش گوش، هشت گوش، چهار گوش، دایره ای یا گرد، تی شکل، گنبدی، سر بسته، دسته دار یا خروسکی، قلعه ای، سوراخ دار، اشپیل دار، واشر دار، بلند و کوتاه بودن و دیگر مشخصه های ظاهری.

دسته بندی گام یا دنده ها یا رزوه ها:

این نمونه طبقه بندی نصبت به شکل و مدل دنده های روی محصول انجام گرفته است به طور مثال:

میلی متری یا متریک، اینچی، دنده ریز و دنده درشت، دنده چپ گرد، دنده راست گرد، دنده قفلی، نیم رزوه یا تمام رزوه بودن و مشخصه های دیگر.

دسته بندی صنفی یا مجموعه ای و شخصی:

این مورد دارای طبقه بندبی کوچکتری نصبت به دیگر موارد است ولی دارای تنوع زیادی در دسته ها می باشد.

دسته صنعتی، دسته ساختمانی، دسته خودرویی یا خودرو سازی، دسته هوا فضا، دسته نظامی، دسته لوله و بست و اتصالات گاز و نفت، دسته پالایشگاه های پتروشیمی، طبقه بندی در صنعت سد سازی، شهر سازی و شهرداری، تدارکات و نگهداری و تعمیرات، ماشین های اداری، صنف برقی و مخابراتی، کامپیوتر و لوازم رایانه ای و صوتی تصویری، آب و فاضلاب، کشاورزی، راه آهن و ریل سازی، خطوط متر شهری، صنایع دریایی و کشتی سازی، صنایع سیمان و سنگ و کاشی و دیگر موارد.

شیمیایی و پتروشیمی، شیشه و سرامیک، ماشین آلات صنعتی، پزشکی و آزمایشگاهی، صنایع بسته بندی، لاستیک و پلاستیک، صنایع فلزی و پیچ و مهره سازی، تجهیزات ایمنی، صنایع خانگی و تزئینی، صنایع چوب، تجهیزات ساختمانی، صنایع نساجی، صنایع الکتریکی و نیرو گاهی، صنایع کاغذ و چاپ، تجهیزات و لوازم ورزشی، حمل و نقل و بازرگانی، سیستمهای تهویه مطبوع، طلا و جواهرات و موارد دیگر.

صنایع داروئی و بهداشتی، صنایع غذایی، دام و طیور، کانی های غیرفلزی، خدمات ویژه و برخی از شرکتهای تجاری و بازرگانی و در واقع اغلب صنایع که نمی توان به تک تک آن ها در این صفحه اشاره نمود.

در واقع هر یک از این دسته صنایع طبقه بندی و دسته بندی مخصوص به خود را دارند و فروشندگان یا تامین کنندگان این رسته از قطعات نیز اغلب تخصصی عمل می کنند و کمتر موردی می باشد که بتواند تمام دسته ها را پشتیبانی نماید.

دسته بندی استاندارد جهانی:

و اما دسته بندی جهانی یا استاندارد به شکل دیگری بوده و نصبت به خود قطعه ها طبقه بندی شده و دارای کتاب راهنمای مخصوص به خود است که در تمام دنیا دارای یک کد و مشخصات می باشد از جمله موارد آن می توان به مشخصه های زیر اشاره نمود:

استاندارد های ISO ،DIN ,JIS ،ASME ،GB ،ANSI و دیگر موارد که معمولا در هر پنج سال این استاندارد های مهم و جهانی بررسی و باز بینی می شوند تا تحلیل کنند که آیا استاندارد های قبلی از کم و کیف مناسب برخوردار می باشند و یا باید تغییراتی در آن انجام پذیرد.

استاندارد ایزو / International Organization for Standardization for Nuts

استاندارد ISO یکی از بزرگترین نمونه دسته بندی ها محصوب می شود. سازمان بین المللی استاندارد سازی، یک سازمان مستقل و غیر دولتی است که عضو سازمان های استاندارد 164 کشور دنیاست. ISO بزرگترین سازمان توسعه دهنده استانداردهای جهان است. در حل حاضر بیش از 20.000 استاندارد در خصوص تمامی موارد تعریف شده است که بخش از آن به دسته مدل های نات مربوط می شود.

استاندارد دین / DIN Standard Nuts

استاندارد DIN مخفف کلمه Deutsches Institut fur Normung است که به معنای موسسه استاندارد آلمان میباشد و عضو سازمان ISO نیز هست. این دسته از استاندارد توسط جامعه مهندسی کشور آلمان که قطب صنعتی محصوب می شود انجام گرفته است و لیست کاملی از نمونه شکل های مختلف، کلاس ها، گرید ها، ابعاد و اندازه ها، گام دنده ها و غیره ارائه داده است و در کل دنیا نیز شناخته شده می باشد.

این مدل طبقه بندی راهنمای مناسبی می باشد زیرا به اغلب جزییات با رسم شکل اشاره شده است و منبع کاملی برای اغلب صنایع محصوب می شود.

برخی از دین مهره های استاندارد به شرح زیر می باشد.

DIN 980, DIN 929, DIN 798, DIN 6915, DIN 935, DIN 985, DIN 936, DIN 934, DIN 555 و دیگر موارد که بسیارند، در حال حاضر حدود 30 هزار استاندارد DIN وجود دارد که تقریبا همه زمینه های فناوری را پوشش می دهد و فقط مختص نات ها نیست.

از دیگر دین های مصرفی ،DIN937، DIN981، DIN5406، DIN6918 می باشند.

استاندارد جیس / Japanese Industrial Standards Nuts

استاندارد JIS استاندارد های مورد استفاده برای فعالیت های صنعتی در ژاپن را مشخص می نماید. لازم به ذکر است اغلب مدل های ژاپنی در ایران با نام دنده ریز یا دنده ژاپنی معرفی می شوند.

استاندارد ای اس ام ای / American Society of Mechanical Engineers Nuts

استاندارد ASME توسط انجمن آمریکایی مهندسان مکانیک که یک مجموعه حرفه ای مهندسی و آموزشی به حساب می آید ارائه شده است.  ASME دارای بیش از 14.000 مورد را تعریف نموده است که بخشی از آن ها به نات و بولت ها مربوط می شود.

استاندارد ای ان اس آی / American National Standards Institute Nuts

استاندارد ANSI توسط موسسه استاندارد ملی آمریکا که خصوصی است ارائه شده است و همچنین ANSI استاندارد های اعتبار داده شده توسط نمایندگان دیگر سازمان های استاندارد، گروه های مصرف کننده، شرکت ها و غیره را توسعه می دهد. 

استاندارد ای ان / EN Standards Nuts

استاندارد EN توسطسه مجموعه CEN (کمیته استاندارد اروپا)، CENELEC (کمیته اروپایی استانداردسازی الکتروتکنیک) و ETSI (مؤسسه استاندارد ارتباطات اروپا) به صورت مشترک ارائه شده است.

استاندارد جی بی / GuoBiao Standard Nuts

استاندارد GB استاندارد های ملی چینی صادر شده توسط اداره استاندارد سازی چین (SAC) می باشد و در حال حاضر به اندازه دیگر استاندارد ها مورد استفاده جهانی نمی باشد و بیشتر مختص کشور چین و کشور های وارد کننده محصولات از آن می باشد.

 

معرفی انواع جنس مهره فلزی / غیر فلزی

به دلیل تفاوت خاصیت بین مواد در استحکام، شکنندگی، مقاومت در برابر ضربات، خواص خوردگی و سایشی، مقاومت در برابر فشار و وزن ها، کشش ها و البته هزینه ها (قیمت)، مواد و جنس ها می تواند هنگام انتخاب برای خرید مهره فلزی و یا غیر فلزی مهم باشد. انواع جنس، متریال، آلیاژ بر اساس کاربرد های مختلف این قطعات از مواد گوناگونی ساخته و تولید می شوند:

از نمونه عمده اجناس که عموما در بازار خرید و فروش و مصرف یافت می شو ند به شرح زیر است.   

دسته جنس های 01 | جنس انواع مهره فلزی

دسته جنس های 02 | جنس انواع مهره غیر فلزی (پلیمری)

و هر کدام از این دسته جنس ها نیز بر اساس کارایی از آلیاژهای مختلف در گروه بندی خود تقسیم می شوند.

برخی از جنس ها یا متریال و آلیاژهای مورد استفاده در ساخت و تولید این قطعات به شرح زیر است.

nut استنلس استیل / nut استیل / nut مسی / nut برنجی / nut فولادی / nut آهنی / nut آلومینیومی / nut لاستیکی / nut پلاستیکی / nut نیلون یا نایلون / nut پلی آمید / nut تفلون / nut برنزی / nut فولاد آلیاژی / nut خشکه / nut اهن گالوانیزه / nut تیتانیوم / nut پلی اتیلن / nut روی و برنزی، فولاد پر کربن، فولاد ابزار، آهن نرم، آهن سخت کاری شده، برنز فسفر، نیلون مقاوم و بسیاری از آلیاژ های جانبی دیگر.

از انواع جنس های دیگری نیز برای مصارف خاص در تولید انواع مهره فلزی و غیر فلزی پلیمری استفاده می شود که در مقاله های دیگری به آن ها به طور تخصصی تر پرداخته می شود. در اینجا اشاره ای مختصر فقط برای اطلاع از آن ها می شود.

بعض از جنس های مانند فولاد زنگ نزن 18-8، فولاد ضد زنگ 304، فولاد ضد زنگ 305، فولاد ضد زنگ 316، فولاد ضد زنگ 410، استنلس استیل آ2 یا نات استیل A2، استنلس استیل آ4 یا نات استیل A4، جنس A325، جنس A307، سیلیکون برنز 651، آلومینیوم 2024، کربن گرید 2، کربن گرید 5، کربن گرید 8، فولاد کلاس 8.8، فولاد کلاس 10.9، فولاد کلاس 12.9، فولاد کلاس 14.9 و دیگر جنس های مختلف که برخی واقعا متریال و مشخصات و کاربرد عجیبی دارند.

فولاد ضد زنگ مارتنزیتی و فولاد مغناطیسی 416، فولاد 420 و فولاد 431، فولاد ضد زنگ فریتی 430، فولاد 347، استیل 348، فولاد ضد زنگ آستنیتی، فلز درجه A، فلز درجه C، فلز درجه G، آلیاژ برنج 270 و آلیاژ برنج 360، آلیاژ 651 سیلیکون برنز و دیگر مواد مختلف.

مس بریلیوم / اهن روکش مس / انواع مهره ضد زنگ / زنگ نزن / ضد سایش / ضد خراش / ضد محیط نمکی / نسوز / حرارتی / حرارت بالا / ضد حرارت / مقاوم به حرارت / دما بالا / ضربه گیر / دارای فیبر / فشار بالا / ضد اسید / ضد قلیا / ضد روغن / ضد آب / ضد کلر / فولاد کربن / فولاد ضد زنگ / کربن / فولاد ابزار / فولاد فنری / فولاد گالوانیزه / پلی یورتان / سیلیکون دار و دیگر موارد مختلف دیگر که برخی مصرفی تر و برخی کم مصرف تر محصوب می شوند.

برخی جنس ها با انجام فرایند هایی مختلف مثل سخت کاری، حرارت دهی، پوشش دهی، روکش یا فرآیند گالوانیزاسیون برای اینکه اکسید یا زنگ نزنند و عملیات جریان الکتریکی گالوانیکی و غیره دارای قابلیت های مختلفی می شوند که باید به این موضوع دقت داشت. مقاومت کششی، استحکام تسلیم، تحمل بار اثبات موارد مهمی در تعیین جنس نات یا مواد تولید مهره پلیمری یا فلزی می باشد.

این دسته اتصال دهنده ها را می توان از ترکیب آلیاژ های مختلف نیز تولید نمود، مثلا عناصری مانند منگنز، سیلیکون، روی، مس، آهن، منیزیم و سیلیکون که برای افزایش استحکام و نقطه ذوب ترکیب می شوند. مواردی که نیاز می باشد با استحکام بالا ساخته شوند تحت عملیات حرارتی قرار می گیرند یا عناصر کروم، وانادیم، تنگستن و مولیبدن برای این که خورده نشوند به متریال اصلی اضافه می شوند.

عمل گالوانیزاسیون یا به اصطلاح گالوانیزه یا آبکاری در این قطعات مخصوصا نمونه های جنس آهنی زیاد دیده می شود و باعث می شود استاندارد تر شده و اکسیده نشوند و یا دیر تر زنگ بزنند. انواع مهره گالوانیزه آهنی / فولادی یا انواع مهره آبکاری سفید آهنی اصطلاحات عمومی است که برای نمونه های روکش شده به کار می برند.

فرآیند روکش کاری یا پوشش این دسته از اتصالات پیچی دارای شکل های مختلفی می باشد مانند گالوانیزه سرد (آبکاری سرد)، گالوانیزه گرم (آبکاری گرم) و دیگر موارد که در بخش جدایی در وب سایت به طور کامل به این موضوع تخصصی تر پرداخته شده است.

اما بیشترین جنس مورد استفاده در این دسته از اتصالات پیچی، فولاد است که رایج ترین ماده برای ساخت و تولید ها است. این موارد ممکن است شامل آبکاری روی، گالوانیزه نیکل و آبکاری کروم و دیگر آبکاری ها باشد.

با این شرایط متوجه می باشید که ترکیب مواد، انجام عملیات خاص، ایجاد سختی و مقاومت بالاتر و پوشش (معروف به آبکاری) برای تعیین استحکام و کاربرد مناسب برای این دسته از محصولات مخصوصا نمونه های فلزی ضروری است، کارشناسان فروش ما در جهت انتخاب بهترین جنس ها برای خرید های مشتریان مجموعه آماده مشاوره می باشند.

گستردگی انواع جنس مهره صنعتی و غیر صنعتی آنقدر بالا می باشد که نمی توان همه آن ها را در یک صفحه توضیح داد به همین علت میتوانید از نوار جستجو بابت این موضوع کمک بگیرید و اطلاعات مد نظر خود را در وب سایت بیابید. در شکل یا عکس مهره های فلزی زیر چند مدل را مشاهده می نمایید که از لحاظ ظاهری کلا با هم فرق دارند.

 

عکس و تصویر مهره، پخش مهره، فروش آنلاین مهره، توزیع مهره جات، شکل مهره های مختلف و خاص
تولید و پخش انواع مهره ساده و خاص

 

معرفی انواع اندازه مهره میلیمتری | اینچی

اندازه ها در این قطعات شامل جوانب مختلفی می باشد که در ادامه به آن ها پرداخته می شود، از لحاظ ابعاد و اندازه کلی می توان به کوچکترین نمونه ها مانند سایز مهره ریز ام 2 میلی متری تا بزرگ ترین نمونه ها مانند سایز مهره درشت ام 100 میلی متری و حتی بزرگتر از آن اشاره نمود.

اندازه نات ها بنا به کاربرد و محل نصب و استفاده آن ها گوناگون می باشند، اندازه های مختلف آن ها بر حسب کاربرد هایی که دارند تولید و ارائه بازار اتصالات پیچی و ملزومات جانبی آن ها می شوند اگر ابعادشان را به طور خلاصه و البته کلی توضیح دهیم میتوانیم بگوییم که شامل نمونه های کوچک، متوسط، بزرگ میشود.

مورد ذکر شده اندازه های کلی شامل قطر داخلی و یا ضخامت ها، ارتفاع یا قد شامل طول سر تا سر از پایین به بالا مثلا بلندی یا کوتاهی آن، همچنین اندازه یا فاصله بین رزوه های موجود یا ریز و درشت بودن دنده کاری می باشد. با مثال زده شده در قسمت نحوه اندازه گیری نات در ادامه راحت تر این موضوع را درک خواهید نمود.

در نمونه شکل های مختلف نات ها نصبت به اشکال مدل هایی که وجود دارد مشخص نمودن اندازه ها نیز مقداری متفاوت می باشد، در مشخصه ها بابت اندازه گیری باید به انواع قطر  ها، انواع طول ها، انواع عرض ها، انواع ارتفاع، انواع ضخامت ها توجه داشت و میتوان اندازه ها را به میلیمتر و یا اینچ حساب نمود که به اصطلاح به آنها نات های میلیمتری (مهر ه های متریک) و مهر ه های اینچی گفته می شود. در کشو ما ایران استاندارد اندازه ها را به میلیمتر می گیرند و استفاده می کنند و اینچ کمتر به کار می رود.

برخا به اندازه وزن ها (سبک و سنگین) نیز باید توجه داشت که گرم و کیلوگرم است، و در مواردی در بعضی از مدل ها به انواع  آچار خور مهره فلزی و پلیمری مانند نمونه های شش گوش نیز دقت می شود و منظور از آچار خور قطر بیرونی یا درو تا دور قطعه است.

از لحاظ قطر داخلی برخی از انواع سایز مهره میلیمتری یا متریک M2 میلیمتر، M2.5 میلیمتر، M3.5 میلیمتر، M3 میلیمتر، M4 میلیمتر، M5 میلیمتر، M6 میلیمتر، M8 میلیمتر، M10 میلیمتر، M12 میلیمتر، M14 میلیمتر، M16 میلیمتر، M18 میلیمتر، M20 میلیمتر، M22 میلیمتر و غیره می باشد.

از لحاظ قطر داخلی برخی از انواع سایز مهره اینچی 3/4 اینچ، 5/16 اینچ، 3/8 اینچ، 7/16 اینچ، 1/2 اینچ، 9/16 اینچ، 5/8 اینچ، 1/4 اینچ، 7/8 اینچ، 1 اینچ، 2 اینچ و غیره می باشد.

در مورد ابعاد و اندازه ها و لیست سایز مهره ریز و درشت می توان به لیست های مختلفی با مشخصات گوناگون اشاره نمود. از جمله:

» لیست سایز قطر سوراخ داخلی

» لیست اندازه آچار خور یا قطر بیرونی

» لیست سایز ارتفاع و طول

» لیست یا جدول وزن مهره فلزی

» لیست یا جدول گام یا رزوه، فاصله دنده ها و عمق دنده ها

» لیست یا جدول ابعاد کلی و اندازه های استاندارد

 

نحوه اندازه گیری مهره ها / نحوه تشخیص سایز مهره پیچ

در این قسمت نحوه اندازه گیری و تشخیص اندازه را به صورت عمومی بیان می نماییم با توجه به مدل های مختلف این قطعات اندازه گیری ها احتمالا در برخی مدل ها تفاوت داشته باشند و برای آموزش گرفتن نحوه تشخیص سایز نات و بولت نصبت به هر مدل به صورت جداگانه و تخصصی تر در دیگر بخش ها توضیحاتی ارائه داده ایم که با ثبت نام در وب سایت می توانید به آن ها دسترسی داشته باشید.

مراحل تشخیص سایز یا ارائه سایز به فروشنده برای تهیه و خرید:

01 | قسمت اصلی قطر سوراخ داخلی است که باید دقیقا از داخل به داخل قسمت رویی رزوه ها توسط ابزار مخصوص مانند کولیس گرفته شود.

02 | نوع دنده را باید مشخص نمود فاصله رزوه ها و عمق رزوه ها که برخی افراد با تجربه چشمی متوجه می شوند ولی بهتر است از ابزار اندازه گیری گام ها که مخصوص این کار است استفاده شود تا اشتباه صورت نگیرد. همچنین اگر پیچی که نوع دنده اش مشخص است را دارید با بستن بر روی آن می توانید مشخصات را متوجه شوید.

در صورت نیاز و مهم بودن در هنگام مصرف ابعاد و اندازه زیر نیز مشخص شود.

03 | اندازه قطر بیرونی یا قسمت آچار خور نات نصبت به مدل و شکلش (شش پر، چهار پر، گرد و …)

04 | اندازه ارتفاع کلی سر تا سر

05 | اندازه مقدار وزن

06 | سایز ارتفاع کل رزوه کاری

این موارد را داشته باشیم یعنی اطلاعات و مشخصه های کلی اندازه مهر ه را داشته و به راحتی می توانیم آن را تهیه و به ار بندیم.

 

» نکته:

قلاویز برای دنده‌ کردن یا رزوه کاری داخل استوانه‌ ها (مهر ه جات) به‌ کار می‌ رود و حدیده سطوح بیرونی مثل لوله استوانه را دنده یا رزوه کاری می‌ کند و گام رزوه ها مشخص می شود.

فرایند تراشیدن داخلی حلقه ها یا لوله های استوانه ای را با قلاویز و به آن قلاویز کاری می گویند و فرایند تراشیدن قسمت بیرونی حلقه ها یا لوله های استوانه ای تو پر و تو خالی را با حدیده انجام داده و به آن حدیده کاری می‌ گویند. حدیده ها و قلاویز ها در نوع کلی دستی و ماشینی وجود دارند. دنده‌ های پیچ با حدیده را رِزوِه‌ تراشی یا پیچ‌ تراشی و دنده های مهر ه با قلاویز را رزوه زنی یا مهر ه تراشی می گویند.

 

معرفی انواع مارک مهره خارجی / ایرانی

برند و مارک انواع مهره خارجی و ایرانی یک موضوع مهمی می باشد ولی اغلب اوقات نادیده گرفته می شود. فروشگاه مهر ه و پخش کننده ها و توزیع کنندگان، تولیدی ها و کارگاه ها و کارخانه های مختلف و تاجران و واردکنندگان فراوانی هستند که نمونه های مختلفی با برند های مختلفی عرضه بازار خرید و فروش مهر ه ها می کنند و بهتر است با شناخت نمونه های با کیفیت تر و قیمت مناسب تر تهیه و خرید استانداردی داشته بشیم.

نوع مارک مهر ه وارداتی و یا خارجی در بازار پخش و خرید و فروش کشور بسیار می باشد، از کشور هایی که بیشتر واردات می شود چین و تایوان است و برخا هندی و ژاپنی و همچنین نمونه های اروپایی و آمریکایی نیز به چشم می خورد از جمله کشور های آلمان، انگلیس، ترکیه، آمریکا و دیگر کشور ها و البته مدلهای موجود در بازار ایران اغلب بدون مارک ارائه می شوند.

از مهر ه های ایرانی هم موجود در بازار نیز می توان مارکهای مختلفی را مشاهده نمود که برخی نات باکیفیت و برخی نامرغوب هستند. مصرف کنندگان می توانند بر حسب مصرف خود از بین مارک تولید کنندگان که فراوان می باشد انتخاب خود را انجام دهند.

» انتخاب یک مارک معتبر با خرید از فروشگاه یا پخش کننده معتبر می تواند گزینه ای مناسب برای افرادی که وقت و شناخت کافی ندارند باشد.

کیفیت تولید، نحوه نصب استاندارد، طول عمر و ماندگاری، قیمت مناسب، ایمن بودن نصب، عدم وجود نمونه های خراب در بسته بندی ها و بسیاری از دیگر موارد اهمیت مارک را نشان می دهد قطعا بین انتخاب یک مارک ضعیف ارزان قیمت با یک برند و مارک قوی با قیمت پایین تفاوت هایی را می توان مشاهده نمود.

در آینده مقاله هایی در مورد بهترین مارک ها منتشر می کنیم تا با برندهای استاندارد و مناسب بیشتر آشنا شوید.

 

معرفی انواع رنگ مهره خود رنگ / رنگی

رنگ بندی در نات ها مانند مدل ها، جنس ها، سایز ها، مارک ها، و غیره نیز گستردگی خود را دارد و از رنگ های مختلف نصبت به مصارفی که دارند تولید و ساخته می شوند. رنگ ها نقش خیلی مهمی در کاربرد ها و نحوه مصرف ندارند ولی در برخی موارد روکش یا پوشش مهر ه های فلزی مهم به حساب می آیند. از پر مصرف ترین رنگهای آن ها می توان موارد زیر را نام برد:

قبل از معرفی رنگ ها به این موضوع دقت شود که در برخی نمونه های فلزی و پلاستیکی که روکش نمی شوند و مهر ه بدون گالوانیزه و یا بدون آبکاری هستند اصطلاحا به آن ها انواع مهره خودرنگ یا بدون روکش و بدون گالوانیزه می گویند و رنگ اصلی آن همان رنگ متریال تولیدی آن می شود و در برخی موارد که روی آن ها پوشش قرار می گیرد و به اصطلاح گالوانیزه می شود رنگ روکش است که نمایان می شود نه متریال تولیدی قطعات.

مهر ه رنگی در رنگهای بسیار گوناگونی موجود می باشند که به برخی از رنگ هایی که بیشتر دیده می شود اشاره می نماییم.

در رنگ بندی نمونه جنس های فلزی و جنس های پلاستیکی

انواع مهره سفید / نات سفید براق و شفاف و یا سفید مات و کدر

انواع رنگ طوسی / رنگ نقره ای روشن یا سیلور براق

انواع مهره زرد / انواع مهره طلایی / کروم طلایی

انواع مهره مشکی براق / انواع مهره سیاه خود رنگ

کروم / کروم نیکل / زینک / برنزی / هفت رنگ

روکش های تفلونی قرمز / آبی / سبز / قهوه ای / بنفش

پلاستیکی شیشه ای / پلاستیکی سیاه یا مشکی

پلاستیکی سفید استخوانی / پلاستیکی سفید شیری

رنگ خاکستری یا رنگ خاکی

و دیگر رنگها که کمتر در بازار اتصالات پیچی و ملزومات جانبی به چشم می خورد.

روکش در جنس های فلزی مهر ه گالوانیزه گرم و گالوانیزه سرد نصبت به شرایط و محل نصبشان است که انجام می شود. مهر ه آبکاری گرم برای محیط های ناسازگار و سخت تر از لحاظ شرایط جوی استفاده می شود و انواع مدل مهره آبکاری سرد در محیط های معمولی تر مورد استفاده قرار می گیرد. نات های گالوانیزه سرد یا نات های گالوانیزه گرم قطعاتی هستند که طی یک سری فرایند خاص روکش می شوند که قبل تر به آن در بخش جنس ها اشاره نموده ایم.

انواع مهره گالوانیزه سرد اکثرا رنگ روشن و براق و برخا کدر و مات بوده و از نوع حلقه ضد زنگ می باشد. انواع مهر ه گالوانیزه سرد در بازار اتصالات موجود می باشد زیرا پر مصرفتر از نوع آبکاری گرم آن هستند. در بازار فروش مهر ه ها به آنها مهر ه آبکاری سرد و مهر ه آبکاری گرم نیز می گویند و برخا از اصطلاحات مختلف دیگری مانند روکش سفید یا روکش طلایی و زرد نیز استفاده می کنند.

مجموعه بزرگ تدارکات صنعتی آپادانا سفارشات در تعداد عمده برای تولید یا واردات رنگ های مختلف را انجام داده و در سفارش های تعداد خورد نیز اغلب می پذیرد.

در تصویر مهره فلزی و پلیمری پایین با دقت به رنگ ها متوجه خواهید شد که تفاوت رنگ بندی در این قطعات بالاست.

 

انواع مهره چیست، ساخت و تولید مهره، اندازه و سایز مهره، شکل مهره فلزی رزوه دار و دنده ای
فروشگاه آنلاین انواع مهره جات

 

معرفی انواع کلاس مهره / گرید مهره ها

انواع گرید مهره فلزی و پلاستیکی و یا انواع کلاس مهره فلزی و پلاستیکی ارتباط مستقیمی با متریال، آلیاژ و یا جنس مواد تولیدی این قطعات دارد، که پیشنهاد می شود اگر قسمت انواع جنس مهر ه ها را قبل تر در بالای صفحه مطالعه نکرده اید برگردید و مشاهده نمایید. در واقع نوشته های درج شده یا نمرات روی اتصالات پیچی را گرید، کلاس، درجه می نامند.

هنگامی که تصمیم می گیرید چه درجه ای با نیاز شما مطابقت دارد، مهم است که از آن ها اطلاعات داشته باشید و اما توضیح کلاس و گرید در اتصالات پیچی و قطعات جانبی آن ها چیست؟ گرید نات! کلاس نات!

گرید مهر ه به انگلیسی (nut grade) نوشته می شود که به آن درجه بندی و یا کلاس مهر ه (nut class) نیز گفته می شود یکی از مشخص کننده ویژگی های مختلفی از نات ها می باشد. درجه یا گرید، کلاس در واقع نشان دهنده کیفیت و استحکام آن ها می باشد و یکی از مهم ترین پارمتر ها در انتخاب و خرید است و اطلاعات مهمی نظیر موارد زیر به گرید و کلاس بستگی دارد.

  • جدول مقاومت مهر ه ها
  • استحکام کششی مهر ه ها
  • گرید مهر ه های اینچی و متریک
  • استحکام مهر ه ها
  • علائم اختصاری روی مهر ه
  • جداول استاندارد مهر ه

و حالا به سوال زیر توجه نمایید!

آیا کلاس 8.8 با درجه 8 یکی است؟ پاسخ منفی است. کلاس 8.8 با درجه 8 یکسان نیست پس در این موضوع باید دقت نموده و ادامه مقاله را مطالعه نمایید. جهت درک درجات روی نات و بولت ها نیاز است مقاله ای جداگانه که در وب سایت موجود است مطالعه نمایید ولی به طور مختصر یکی از وجه تفاوت بین کلاس و گرید مورد زیر است.

اتصال دهنده های اینچی، که بیشتر در آمریکای شمالی رایج هستند، دارای گرید، درجه یا رتبه ای از انجمن آزمایش و مواد آمریکا هستند. اما کلاس ها برای اتصال دهنده های متریک استفاده می شود.

در نات ها اغلب کلاس ویژگی با یک نماد تک رقمی نشان داده می شود. اعداد تقریباً 1/100 حداقل استحکام کششی بر حسب مگاپاسکال است. به عنوان مثال، مهر ه ای با کلاس ویژگی 8 دارای حداقل استحکام کششی 800 مگاپاسکال است. این عدد همچنین نشان دهنده کلاس مناسبی از پیچ است که مهر ه باید با آن مطابقت داده شود. تطابق صحیح برای نات های مورد استفاده با پیچ های کلاس ویژگی 10.9 مهر ه درجه 10 است.

برخی از درجه های مختلف که برای این قطعات وجود دارند.

SAE درجه 2، SAE درجه 5، SAE درجه 8، متریک کلاس 4، کلاس متریک 8.8، کلاس متریک 10.9، کلاس متریک 12.9، ASTM A325، Class 8.8، Class 10.9، Class 12.9، Class 4، Grade A، Grade B، Grade C، Grade G، Grade B7، Grade 2H و درجه های استنلس استیل 304 و 316 یا A2 , A4 و  درجه SAE J995 و درجه ASTM A563 شرکت نفتی، درجه BSF انگلیسی و بسیاری از موارد دیگر.

درجه ها، کلاس و گرید اتصالات پیچی و قطعات جانبی آن ها زیاد است و انتشار کامل آن ها در این بحث نمی گنجد در صورت نیاز به کسب اطلاعات تخصصی تر در بخش نظرات با ما در میان بگذارید تا جداول و مقالات آن تهیه و منتشر شود.

 

کاربرد مهره ها | مصارف مختلف نات

شکل و مدل ها، اندازه و ابعاد، جنس و متریال، کلاس و گرید و حتی روکش یا پوشش در کاربردهای مهر ه ها تاثیر مستقیم می گذارد. بنابراین کاربرد های تخصصی این دسته از قطعات بسیار متفاوت می باشد و هر یک از مدل های مختلف بنا به مواردی که ذکر شد کاربرد ها و مصرف خاص خود را در محل مصرف یا استفاده دارند.

آن ها مکمل نصب اغلب مدل پیچ ها یا بولت ها می باشند مانند پیچ های شش ضلعی استوانه، پیچ های پیچ گوشتی خور استوانه، پیچ های آلنی استوانه، استاد بولت ها، پیچ های متری استوانه، پیچ های اتاقی استوانه و نمونه مدل های دیگر پیچ ها که در مقاله مربوط به پیچ ها به طور کامل و تخصصی به معرفی انواع مدل پیچ ها پرداخته شده که با ورود به قسمت وبلاگ از نوار منو یا استفاده از نوار جستجو در سایت می توانید به آن دسترسی داشته باشید.

نات ها در صنایع و مشاغل، اصناف گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرند به طور مثال می توان به برخی از موارد زیر اشاره نمود:

صنایع هوا و فضا و پهبادی، صنایع دریایی و کشتی سازی، صنایع ریلی و قطار و مترو، صنایع خودرویی، صنایع ساختمانی، صنایع صنعتی، صنایع برقی و الکترونیکی، صنایع مخابراتی، صنایع ریسندگی و بافندگی، صنایع کشاورزی و دامپروری، صنایع نفت و گاز، صنایع سیمان، صنایع پزشکی و داروسازی، صنایع نظامی و دفاعی، صنایع پتروشیمی و صنایع غذایی، صنایع آب و فاضلاب، صنایع تولیدی و بسیاری از مشاغل و صنایع دیگر که فراوانی بالایی دارد.

از دیگر موارد مصارف آن ها، برای آسیاب‌ های بادی، نیروگاه‌ های خورشیدی، نیروگاه‌ های هسته‌ ای، راه‌ آهن، اتصالات و اسکلت های ساختمان، بالابر ها و آسانسور ها و جرثقیل ها، نیروگاه های فوتووتالیک، خطوط لوله آب، تصفیه خانه های فاضلاب، تصفیه خانه های آب، مونتاژ پمپ ها و شیرآلات، سازه های فلزی، تولید درب و پنجره و مبل و صندلی و تخت ها، پروژه های پتروشیمی، تولید لوازم برقی مانند یخچال، تلوزیون، لباس شویی و غیره و هر آن چه که اتصال آن توسط پیچ ها انجام می شود و یا نیاز به نمونه های خاصی از نات ها دارد.

کاربرد اغلب مدل ها مستحکم تر کردن اتصال های پیچی می باشد و برخی نمونه ها نیز نقش و کاربرد تنظیم کننده، ارتفاع دهنده یا فاصله انداز، مکمل فرآیند جوشکاری و دیگر موارد می باشد.

 

مزایای نات ها | ویژگی مهر ه ها

از عمده ترین مزیت ها و ویژگی مهره کمک کننده اتصالات پیچی می باشد به نحوی که اتصال ایمن تر و استاندارد تری به همراه پیچ ها ایجاد می نماید. و از دیگر ویژگی و خاصیت هایش:

اکثر مدل هایش نصب آسان و سرعت اجرای بالایی دارند.

قابلیت باز و بسته شدن آسان دارد.

دارای استاندارد های مختلف جهانی می باشد.

برخی نمونه ها نقش تزیینی و ظاهر زیبایی دارند.

موجود بودن انواع مدل ها در بازار خرید و فروش و مصرف.

استفاده از نات ها باعث افزایش طول عمر اتصال ها می شود.

باعث توزیع یکنواخت فشار و نیرو در تمام سطح اتصال ها می‌ شود.

هزینه های مناسب تر و به صرفه تری نصبت به اتصالات جوشی دارد.

پشتیبانی از اغلب صنایع مادر و از قطعات مهم به شمار رفتن آن ها.

قابلیت تعویض و جایگزینی در نمونه های فرسوده شده و خراب را دارد.

برخی مدل ها نقش تنظیم و ایجاد فاصله مناسب در وسایل های مختلف را دارد.

در نمونه های فلزی موجود بودن نمونه ای ضد زنگ ولی نه به اندازه پلاستیکی.

افزایش استحکام و مقاومت در سازه هایی که مورد استفاده قرار می گیرد می شود.

سبک بودن وزن نمونه های پلاستیکی و ضد زنگ بودن آن ها از خاصیت های آن است.

دارای انواع مدل و تنوع در شکل، جنس، انداز، گام ها جهت مصارف مختلف می باشد.

دارای ابزار مختلف و استاندارد جهت نصب از ریز ترین سایز ها تا بزرگترین سایز ها می باشد.

اکثر مدل هایش جزو دسته اتصالات موقتی بوده و باعث جلوگیری از آسیب رسیدن به محل نصب می شود.

در نمونه جنس های مهره پلاستیکی رنگ پذیری خوب و قابل استفاده در مصارف بهداشتی، پزشکی و صنایع غذایی را دارد.

و بسیاری دیگر از خاصیت و ویژگی و مزیت ها که نصبت به مدل های مختلف در وب سایت به هریک جداگانه و تخصصی تر اشاره نموده ایم.

 

نحوه نصب مهره ها در انواع مدل

لازم می باشد به این موضوع دقت داشت که این دسته با توجه به توضیحاتی که ارائه شده است دارای مدلهای بسیار گوناگونی هستند و از این رو روشهای نصب نیز متفاوت می باشد بنابر این باید نصبت به مدل و محل نصبشان با رعایت اصول استاندارد نصب انجام شود برای کسب اطلاعات بیشتر از این موضوع می توانید به مقالات روش نصب انواع نات های صنعتی در وب سایت مراجعه نمایید که به مرور انواع مختلف آن در وب سایت آپادانا ارائه و بارگذاری می شود.

»

قبل از نصب برای انتخاب و خرید انواع مهر ه مناسب و استاندارد باید نکاتی را رعایت کنیم که بعضی از آن ها را مرور می نماییم.

مدل و جنس و اندازه و گرید و دیگر مشخصات مهم مورد نظر قبل خرید مشخص شود.

موقعیت و محیط نصب و ابزار نصب در نظر گرفته شود.

عوامل آب و هوایی محل نصب در نظر گرفته شود.

عدم وجود هیچ گونه پلیسه و تیغ اضافی و خرابی ها در قسمت لبه بالایی و لبه داخلی محل نصب.

عدم وجود خراش و برآمدگی های احتمالی خود قطعات مصرفی.

دارای پوشش مناسب و صیقل خورده قطعات باشد.

بدون منحنی های اضافی و پریدگی ها در اطرافش و شکل ظاهری یک دست داشتن.

بازرسی ظاهری و چشمی تعدادی از آن ها که خراب نباشند.

ترجیحا دارای استانداردهای DIN, ISO, ASTM و موارد مربطه باشد.

»

جهت آشنایی با کلیت و عمومیت نصب های استاندارد می توان به موارد زیر اشاره نمود. طریقه نصب نات ها در اکثر مدل ها به صورت عمومی به این شکل می باشد.

01 محل نصب را از گرد و غبار یا دیگر آلودگی ها پاکسازی نمود.

02 در صور نیاز ابزار مورد نظر را تهیه یا آماده نمود زیرا نصب با ابزار قطعا بهتر از نصب دستی می باشد.

03 با دقت مناسب آن را در مکان مد نظر وصل می کنیم و سپس از نصب صحیح آن با چک کردنش مطمئن می شویم.

»

در وصل کردن باید به این نکات توجه نمود.

گام دنده یا رزوه با پیچ یکسان باشد تا با فشار در هم تنیده نشود و اتصال خراب شود.

از چپ گرد بودن یا راست گرد بودن اطمینان حاصل نمود تا پیچش اشتباه آن ها را خراب نکند.

نمونه های آسیب دیده یا فرسوده و زنگ زده نباید دوباره استفاده شوند تا به وسایل یا دستگاه های اصلی آسیب نزنند.

از نمونه مدل های با کیفیت و استاندارد استفاده شود تا اتصالات پیچ شده شما را در معرض شل شدن قرار نگرفته و باز شده و خطرات احتمالی را پیش بیاورد.

ترک نداشتن و زنگ زدگی و خراش نداشتن / سلامت کامل سایز و جنس / جاگیری کامل و مناسب در محل نصب / سلامت رزوه ها و گام ها / کیفیت ساخت / محل خرید یا تهیه نیز از موارد مهم می باشد.

 

خرید اینترنتی مهره پیچ + خرید حضوری

برای خرید عمده مهره فلزی / پلاستیکی و خرید خرده مهره پلاستیک / فلزی در انواع مدل ها می توانید از طریق روش های غیر حضوری مانند خرید اینترنتی و آنلاین، خرید تلفنی و خرید حضوری با مجموعه ما همکاری نمایید. در کمترین زمان در هر نقطه از تهران و دیگر استان های کشور سفارش خود را تحویل و از خرید خود لذت ببرید.

 

» »  فروش اینترنتی مهره ها  « «

 

همچنین جهت راهنمایی برای انواع نات دستگیره ای و یراق آلات + تصاویر و اطلاعات از پیوند زیر میتوانید استفاده نمایید.

راهنمای خرید مهره دستگیره درب

 

 

2 دیدگاه

پیام بگذارید