درپوش, خرید درپوش, فروش درپوش ، انواع درپوش

درپوش چیست؟ آشنایی 100% و معرفی کامل انواع درپوش ها

قیمت درپوش, درپوش های گرد, تصویر درپوش
فروشگاه درپوش, انواع مدل درپوش

(زمان مطالعه 15 دقیقه)

با مطالعه این صفحه شما آشنا میشوید با انواع خاصیت درپوش ها و همچنین شناخت کلی از انواع مدل درپوش، انواع جنس درپوش، انواع سایز درپوش و انواع مارک و رنگ درپوش ها که از موارد مهم شناخت این قطعه پر کاربرد در صنایع مختلف است. و در نهایت قیمت درپوش ها را میتوانید از بخش فروشگاه بازدید نمایید.

در این مقاله به کلیات اشاره میشود و برای اطلاع از جزئیات مقالات دیگری نیز ارائه داده ایم و در آینده نصبت به درخواست شما مقاله های دیگری نیز منتشر مینماییم تا با تفکیک مطالب، مطالعه  طبقه بندی شده و راحت تری داشته باشید در ضمن به معرفی برخی از آنها که بیشتر دیده میشود نیز اشاره میشود.

 

درپوش چیست؟ تعریف درپوش ها

توضیح کلی و عامیانه از درپوش ها را میتوان اینطور بیان و یا تعریف نمود، یک مدل قطعه ای میباشد از خانواده اتصالات و تجهیزات که با اتصال به یک قطعه، وسیله و یا مکانی دیگر نقش هایی مختلف نصبت به محل نصبش ایجاد میکند مانند مسدود کردن (کور کردن)، محافظت (ایمنی)، مهر و موم کردن و یا دیگر موارد ممکن. پس با این اوصاف تعریف دقیق با محل نصب آن رابطه مستقیمی دارد.

بعضا آنها را در رسته ملزومات اتصالات یعنی (لوازم جانبی اتصالات) قرار میدهند.

ویژگیهای درپوش ها

این قطعات پر مصرف دارای ویژگی های اصلی مختلفی میباشند که متفاوت بوده که در ادامه به آن اشاره میشود.

ویژگی 01 | شکل / مدل های درپوش

ویژگی 02 | آلیاژ / جنس های درپوش

ویژگی 03 | ابعاد / اندازه های درپوش

که این سه مورد ذکر شده بالا از ویژگیهای مهم درپوشها بوده و به دیگر ویژگیهایی نظیر موارد زیر نیز میتوان اشاره نمود.

ویژگی 04 | برند / مارک های درپوش

ویژگی 05 | رنگ های درپوش

ویژگی 06 | روکش های درپوش (آبکاری / پوشش / گالوانیزاسیون)

درپوش به انگلیسی

در زبان انگلیسی آن ها کپ و یا گپ نامیده می شوند و به این صورت نوشته می شود (CAP) و برخی مواقع از (Plugs) پلاگ نیز استفاده میکنند.

همچنین با اضافه نمودن مدل و یا دیگر خاصیت ها و صفات به آن زیر مجموعه هایی از آن ها نیز مشخص میشود مانند: درپوش های لوله (Tube Caps) و یا از نمونه جنسهای آن که میتوان به موارد زیر اشاره نمود: / مثال از چند جنس مختلف

درپوش های پلاستیکی (Plastic Caps)

تلفظ / پلاستیک کپ ز

درپوش های لاستیکی (Rubber Caps)

تلفظ / رابر کپ ز

درپوش های سیلیکونی (Silicone caps)

تلفظ / سیلیکن کپ ز

درپوش های فلزی (Metal Caps)

تلفظ / متل کپ ز

درپوش های پلی اتیلن (Polyethylene caps)

تلفظ / پلی اتیلین کپ ز

نام های دیگر درپوش ها

بعضا به این قطعه، کلاهک یا کورکن نیز گفته میشود و در برخی موارد به آن پایه و همچنین سرپوش نیز گفته میشود، مثلا سرپوش های پلاستیکی و یا سرپوش های لاستیکی. و همه این موارد بستگی به نقش هایی که در محل نصبشان ایجاد میکنند دارد.

از دیگر نام هایش که بسیار کمتر دیده میشود: محافظ و درب. به طور مثال محافظ سر لوله، درب ته نمکدان و همچنین از کلاهک انتهایی نیز استفاده میشود.

 

معرفی انواع مدل درپوش ها

میتوان گفت که دارای تنوع بسیار بالایی از لحاظ مدل میباشند و در اغلب صنایع استفاده میشوند که این موضوع باعث ایجاد تنوع در اشکال مختلف سرپوش ها (شکل های مختلف) شده است. لازم به ذکر است که توضیح کامل انواع مدلهای درپوش در این مقاله نمیگنجد بنابراین در این صفحه به کلیات این مدل قطعه و مدلهای مصرفی بیشتر پرداخته میشود و جزئیات دیگر را در دیگر مقاله ها منتشر مینماییم.

هر یک از آن ها دارای ویژگی های خاصی هستند که بر اساس معیارهایی که دارند متفاوت هستند.

امروزه از سرپوش خودکار گرفته سرپوش پریز برق تا سرپوش لوله بخاری و شیشه مربا و دیگر موارد که تنوع بالای این قطعه را نشان میدهد استفاده های فراوانی میشود. برای کسب اطلاعات بیشتر و تخصصی تر در مورد مدل های مختلف کلاهک ها میتوانید به بخش معرفی محصولات رفته و یا در قسمت مقالات وب سایت، بیشتر در مورد این مبحث اطلاعات کسب نمایید.

به صورت کلی در اغلب مواقع شکل درپوشها به چند مورد میباشد که در ادامه بیان میشود.

درپوش های گرد (Round caps) سرپوش های ساده و سرپوش های نافی

درپوش های چهار ضلعی (foursquare caps) که شامل:

درپوش های مربعی (Square caps) و درپوش های مستطیلی (Rectangular caps) شکل میشوند.

درپوش های بیضی (Oval caps)

درپوش شش ضلعی (Hexagonal caps) و چند ضلعی

درپوش مخروطی (Cone caps)

و دیگر موارد با اشکال مختلف نیز موجود میباشد که کمتر دیده میشود و کم مصرف یا خاص هستند، در مدلها و شکلهای درپوشها که نام برده شد بیشترین مدل مصرفی آن سرپوش گرد (درپوش پلاستیکی گرد) و درپوش 4 گوش (پایه پلاستیکی صندلی و میز) میباشند. در مدل دایره ای نیز چندین زیر مجموعه از شکلهای مختلف نیز میتوان نام برد.

درپوش گرد ساده (سرپوش یا کلاهک روکار)

درپوش گرد لبه دار (سرپوش یا کلاهک توکار) که بعضا به آنها سرپوش واشردار یا کلاهک واشر دار نیز میگویند.

در ادامه میتوان گفت که کلاهک های چهار گوش و دیگر مدلها نیز دارای زیر مجموعه هایی میباشند که نیاز به معرفی دارند. در مورد انواع شکلهای مختلف این قطعه در مقاله های مختلفی که در وب سایت قرار داده شده به طور کامل تمام آنها را معرفی و شرح داده ایم که میتوانید از آنها استفاده کنید و همچنین به مطالب اضافه خواهد شد.

مجموعه تدارکات صنعتی آپادانا سعی میکند تا تمام مطالب و تصاویر درپوش ها که مورد نیاز میباشد قرار دهد تا محیط مناسب و جامعی برای کاربران محترم ایجاد کند.

لازم به ذکر میباشد که:

سرپوش یا کلاهک های رزوه دار – و یا سرپوش یا کلاهک های دنده ای.

سرپوش های بدون رزوه – و یا سرپوش های کیپی، سرپوش های فشاری و سرپوش های جوشی.

نیز از دیگر مواردی میباشد که در مدلها تاثیر مستقیم میگذارد و بعضا ترکیب این چند مشخصه با هم نیز بنا به مصرف و نصب آنها دیده میشود. و برخی مواقع با ترکیب چند قطعه با هم یک نمونه خاص به وجود می آید که کاربرد خاص خود را دارد مثلا کورکن لوله فاضلاب و یا کورکن کاسه توالت که از ترکیب سه الی چهار قطعه تولید میشود.

خطوط و طرح های روی برخی از مدل کپ ها نصبت به انواع تولید کنندگان این کالا ممکن است دیده شود که در نقش کلی مدل تاثیر مستقیمی ایجاد نمیکند و بیشتر برای زیبایی و یا متمایز شدن آنها از دیگر کالاها میباشد. این موضوع بیشتر روی ظاهر کپها تاثییر دارد.

با توضیحات ارائه شده میتوان نتیجه گرفت که مشخصه های مختلفی هستند که میتوانند مدلهای گوناگون آن را تشکیل دهند و اغلب بنا به محل استفاده و نوع نصب و کارایی آن است که مدل آن مشخص میشود.

>>> در مورد آشنایی با مدل های مختلف کپ ها میتوانید در وب سایت وارد معرفی محصولات > قسمت دسته مربوطه شوید و بسیاری از محصولات را مشاهده نمایید و همچنین برای خرید انواع کلاهک ها میتوانید از قسمت فروشگاه وب سایت مشخصات کامل آنها را مشاهده و مطالعه نمایید و اقدام به خرید کپ کنید. سعی شده در قسمت فروشگاه به فروش انواع کپ های مختلف پرداخته شود.

البته نصبت به نیاز بازار و درخواست شما عزیزان مدلهای دیگری را که نیاز باشد به محصولات فروشگاه آنلاین مجموعه اضافه مینماییم، برای این موضوع نیاز به نظرات شما داریم که میتوانید از طریق قسمت نظرات در پایان مقاله با ما ارتباط برقرار نمایید. مشتاقانه منتظر نظرات سازنده شما میباشیم.

 

معرفی انواع آلیاژ درپوش ها

جنس کلاهک ها نیز به مانند مدلهای آن ها از تنوع بالایی برخوردار است که در این قسمت از مقاله به برخی از آلیاژهای پرمصرف آنها پرداخته میشود. جنسهای انواع کپ ها بر اساس شرایط و موقعیت محیطی نصب (محل قرار گیری) انتخاب و تولید میشود به طور مثال:

درپوش های بطری از صنایع مواد غذایی و درپوش های لوله آزمایش از صنایع پزشکی و آزمایشگاهی حتما باید از مواد بهداشتی تهیه شوند و کیفیت مطلوبی داشته باشند تا مورد تایید وزارت بهداشت باشد و به سلامتی افراد صدمه نزند. در صورت لزوم با جنس سیلیکون غذایی (Food Grade Silicon) و یا سیلیکون پزشکی (Medical Grade Silicon) تولید می شود. اغلب درب بطری های پلاستیکی از نوعی پلاستیک به نام پلی پروپیلن ساخته می شود.

درپوش های لوله و اتصالات آبی از صنایع آب و فاضلاب و درپوش های لوله گاز از صنایع نفت و گاز حتما باید از آلیاژهایی تولید شوند که ضد زنگ و ضد خورندگی باشند تا به مرور فرسوده نشوند و باعث اختلال در سیستم لوله کشی شوند.

همچنین در برخی از مواقع در درپوش های سیم کابل و یا لوله کابل از صنایع الکترکی و مخابراتی نیز از درپوش های حرارتی استفاده مینمایند.

از پر مصرفترین آلیاژ کپ ها میتوان به موارد زیر اشاره نمود.

کپ های پلیمری:

درپوش پلاستیک / درپوش لاستیک / درپوش سیلیکون / درپوش پلی اتیلن / درپوش پلی آمید / درپوش تفلون

کپ های فلزی:

درپوش استیل / درپوش مس / درپوش برنج / درپوش فولاد / درپوش آهن / درپوش آلومینیوم

موارد و جنس های دیگری نیز هستند که برای مصارف خاص در تولید انواع گپ ها استفاده میشود که در دیگر مقالات کاملا به آنها اشاره میشود به طور مثال تولید انواع کلاهک های لاستیکی با متریال های مختلف میباشد که خصوصیات مهمی ایجاد میکند که سبب می شوند مقاومت شیمیایی آنها سبب امن شدن استفاده از آن با ترکیب با مواد خورنده شود.

 متریالهای مختلف لاستیک برای خاصیت ارتجاعی بودن آن، مقاومت نسبت به مواد شیمیایی آزمایشگاهی و نشت ناپذیری آن می باشد. ارتجاعی بودن آن این امکان را فراهم می کند که یک نوع مهر و موم محکم داخل شیشه ها به وجود آید.

چنانچه کلاهک های لاستیکی با مواد شیمیایی، سیالات اسیدی و بازی در ارتباط باشد، در متریال ضد اسید  ای پی دی ام و وایتون تولید می گردد. در همین راستا میتوان بیان کرد قطعات لاستیکی با متریال های br _Nr _Sbr _Pbr _Silicon _Viton _Hnbr _ Neoperan _Epdm در شرایط کارکرد مختلف نظیر انواع گاز، روغن های صنعتی، موادشیمیایی (انواع حلال، اسیدها، بازها) همچنین مقاوم به ازون، آب شور و مواد معدنی میتواند متفاوت باشد.

همچنین جنسها میتوانند سفت و خشک باشند و یا نرم و ژله ای مانند درپوش سفت پلاستیکی و یا درپوش ژله ای نرم، این متریال ها میباشند که خاصیت کپ ها را مشخص میکند مانند مقاومت در برابر فشار، مقاومت در برابر سایش، مقاومت در برابر اسید، مقاومت در برابر برودت، مقاومت در برابر حرارت، مقاومت در برابر بخار آب، مقاومت در برابر ازن، مقاومت کششی، خصوصیات الکتریکی، خصوصیات دینامیک و دیگر موارد که در مقاله های دیگر به آنها با جزییات پرداخته شده است.

نکات مهم خرید درپوش ها (از لحاظ جنس)

به علت مهم بودن مواد اولیه که از موارد بسیار مهم میباشد برای تهیه این کالا با جنس های مرغوب و درجه یک حتما از مراکز معتبری خرید خود را انجام دهید زیرا با مشاهده اولیه آن ممکن است بعضا اشتباها با مواد درجه یک اشتباه گرفته شود.

به طور مثال جنس استیل نگیر را با آهن ربا میتوان تشخیص داد تا به جای جنس استیل، آهن روکش استیل اشتباها انتخاب نکنید و یا برای جنس های پلاستیکی که مواد نو را با مواد درجه دو و یا سه و حتی بازیافتی به اشتباه انتخاب نکنید که جنس های ضعیف در سرما و گرما ترک برداشته و میشکنند و یا دارای تلرانس خطای اندازه میباشند و اغلب در اثر فشار میشکنند.

برای جنس های لاستیکی هم از ظاهر تقریبا میتوان متوجه شد که با کیفیت میباشد و از مواد خوب و درجه یک استفاده شده است یا خیر زیرا کالاهای نا مرغوب و بی کیفیت حالت سفیدک دارند و کامل تیره و مشکی نیستند البته منظور در رنگ های مشکی آن است و سفت و ترد میباشند و قابلیت ارتجاعی پایینی دارند، و در اثر فشار ها پاره و یا به مرور ترک بر میدارند و پودر شده و از بین میروند.

بنابر این در انتخاب جنس ها حتما دقت لازم را داشته باشید و از مراکز معتبری مدل مد نظر خود را تهیه نمایید تا هزینه هایی که برای تهیه آنها میکنید هدر نرود و از خرید خود ناراضی و پشیمان نشوید که پروژه و وقت شما هدر رود، با کمی هزینه بالاتر شما میتوانید جنس های خوب را تهیه نمایید تا صرفه جویی مالی و زمانی (برای نصب) در پروژه ها و یا کار های خود نمایید.

کارشناسان مجموعه تدارکات صنعتی آپادانا با تجربه چندین ساله حضور در این رشته و بازخورد مصرف کنندگان و فروشندگان بازار به این نتیجه رسیده اند که اغلب مشتریان به کیفیت بالا با هزینه بیشتر راغب تر هستند تا به کیفیت معمولی و پایین با قیمت پایین تر که نشان دهنده آگاهی مصرف کنندگان عزیز از اهمیت جنس و کیفیت کپ ها است.

 

قیمت درپوش - درپوش های گرد - تصویر درپوش 

 

معرفی انواع اندازه درپوش ها

اندازه کپ ها بنا به کاربردی که دارند گوناگون میباشند، اندازه های مختلف کپ ها بر حسب کاربردشان تولید و ارائه بازار میشوند اگر بخواهیم ابعاد درپوشها را به طور کلی شرح دهیم میتوانیم بیان کنیم که شامل درپوش های کوچک، درپوش های متوسط، درپوش های بزرگ میشود. کپ های خیلی کوچک و خیلی بزرگ هم میتوان به آن اضافه نمود.

البته بعضا از ارتفاع این قطعات نیز استفاده میشود مثلا درپوش پایه بلند و درپوش پایه کوتاه که نمونه ای دیگر در مشخصه های ابعاد این قطعه میباشد.

در مشخصه های اندازه گیری باید به انواع قطر، انواع طول، انواع عرض، انواع ارتفاع آن ها دقت کرد و میتوان اندازه ها را به میلیمتر و یا به اینچ حساب نمود که به اصطلاح به آنها سرپوش های میلیمتری و یا اینچی گفته میشود.

در بیشتر موارد اندازه ها را به میلیمتر میگیرند و استفاده میکنند و در ابعاد بزرگ از اینچ استفاده هم میکنند مخصوصا در درپوش های فلنچ ها و درپوش های لوله فلزی، اغلب درپوش های صنعتی دارای اندازه بزرگ میباشند.

نحوه اندازه گیری درپوش ها

لازم به ذکر میباشد که در نحوه اندازه گیری اندازه درپوش باید به چند نکته مهم توجه نمود:

01 | اگر سرپوش به داخل شیء و یا محل مورد نظر وارد می شود و نصب می شود >

قطر داخل به داخل محل نصب را اندازه گرفته تا اندازه کپ ما برای استفاده مشخص شود. (کپ های داخلی)

02 | اگر سرپوش بر روی شیء و یا محل مورد نظر سوار شده و نصب شود >

قطر بیرونی محل نصب را اندازه گرفته تا سایز کپ ما برای استفاده مشخص شود. (کپ های خارجی)

ابزار مناسب جهت اندازه گیری در کپ های کوچک و متوسط کولیس و در صورت موجود نبودن ناچارا خطکش و جهت اندازه گیری در کپ های بزرگ از متر لیزری و یا متر میباشد. بهترین و استاندارد ترین ابزار اندازه گیری برای این کالا کولیس ها می باشند.

با ذکر دو مثال میتوانید با نحوه اندازه گیری آن ها بیشتر آشنا شوید.

 برای درپوش پیچ آلن: (روی کار)

به طور مثال قسمت کلگی و یا گل پیچ آلن گرد استوانه ای میباشد و برای اینکه محافظت از سر پیچ آلنی شود میخواهیم  بر روی آن سرپوش نصب کنیم پس با این اوصاف قطر بیرون سر پیچ آلن گرفته میشود که 10 میلیمتر است پس باید قطر داخل سرپوش پیچ هم 10 میلیمتر باشد که بر روی این مدل پیچ نصب شود.

مثالی دیگر برای لوله پروفیل ها: (داخل کار)

برای قسمت داخل پروفیل گرد استوانه ای میخواهیم سرپوشی نصب نماییم باید قطر داخلی لوله پروفیل را بگیریم که به طور مثال 22 میلیمتر است پس باید قطر بیرونی درپوش پروفیل 22 میلیمتر باشد که داخل پروفیل رفته و نصب شود. این مدل باید دارای لبه باشد که به داخل کار به طور کامل فرو نرود و لبه های آن باعث نگهداشتن آن در اثر فشار های وارده شده تا به داخل لوله نیوفتد و باعث خرابی و یا مشکل شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ابعاد و اندازه های کلاهک ها میتوانید از بخش مقالات در قسمت اطلاعات وب سایت استفاده نمایید و یا در قسمت لیست محصولات در بخش امکانات لیست سایز درپوش ها را مشاهده نمایید.

 

معرفی انواع مارک درپوش ها

بنا به مصارف مختلف و بالای کپ ها و تنوع در این محصول مارک های مختلف درپوش در بازار این کالا به چشم میخورد اعم از مارک ایرانی و مارک خارجی و در برخی موارد بعضی از شرکت ها و کارخانجات تولید درپوش محصولات خود را بدون مارک ارائه بازار فروش درپوش ها میکنند.

مارک های خارجی اغلب چینی و تایوانی میباشند و برند های اروپایی و آمریکایی بسیار کمتر به چشم میخورد.

البته گستردگی مارک ها و برندهای داخلی آنچنان هم زیاد نیست و رقابت شدیدی صورت نمیگیرد و دلیل آن هم برند سازی ضعیف در کشورمان میباشد. اهمیت مارک کپ ها بیشتر در زمینه درپوش های خودرویی (اتوموبیل ها) صنایع خودرو سازی به چشم میخورد زیرا در بعضی از بخش های مهم ماشین ها استفاده میشود و با این اوصاف کیفیت اهمیت پیدا میکند که این امر با مارکهای مختلف سرپوش های خودرویی خود را نشان میدهد.

مثلا درپوش ترموستات پژو، درپوش سوپاپ پراید، درپوش سر باتری سمند، درپوش هدلایت و درپوش فیلتر روغن و دیگر موارد مختلف که مارک های مختلف شرکت های تولیدی درپوش در بازار به چشم میخورد که قیمت ها و کیفیت های متفاوتی دارند.

متاسفانه در بازار این دسته از محصولات، مدل های مختلف و بی کیفیت داخلی زیادی به چشم میخورند که بعضی از آنها واقعا از لحاظ کاربرد بسیار ضعیف و بی کیفیت هستند و با تهیه آنها قطعا پس از مدتی ناچارا مجبور به تعویض آنها میشوید که از دوباره باید مصرف کننده هزینه و وقت بگذارد تا به نتیجه مطلوبی برسد.

ازدیگر مدل کلاهک هایی که دارای مارک هستند نیز به چند مورد اشاره میشود.

درپوش آزمایشگاهی | پزشکی

درپوش انتهایی لوله پلی اتیلن

درپوش کف استخر

درپوش کفشور

درپوش دریچه کولر

درپوش سینک ظرفشویی

درپوش چاه فاضلاب

درپوش رادیاتور

درپوش پلاستیکی قوطی

درپوش شیشه

درپوش شیر گاز

و بسیاری از موارد دیگر که متفاوت هستند.

در آینده مقاله ای در مورد بهترین مارک ها ارائه میدهیم تا با برندهای استاندارد و مناسب بیشتر آشنا شوید. برندهای قوی و ضعیف را از دید مصرف کنندگان و کارشناسان این رشته بررسی و منتشر مینماییم.

 

معرفی انواع رنگ درپوش ها

در برخی از صنایع رنگ کلاهک ها یکسان بوده و نیاز جدی برای رنگ بندی دیده نمیشود و اغلب به صورت سلیقه ای میباشد. ولی در برخی از صنایع استفاده کننده از این کلاهک ها رنگ بندی های کپ ها دارای استاندارد خاصی میباشند. با ذکر یک مثال با این مبحث بیشتر آشنا میشوید:

مثال اغلب رنگ بندی درپوش های سرویس های بهداشتی و چاه و فاضلاب سفید رنگ و شفاف میباشند. در رنگ بندی درپوش های لوله اغلب مشکی رنگ میباشند ولی در اتصالات برخی از شرکتها باید از درپوشهای رنگ خاص استفاده شود که نشان دهنده علامتی مانند هشدار و خطر درپوش قرمز رنگ و یا حساس درپوش زرد رنگ میتواند باشد.

در لوله کشی های ساختمان ها درپوش لوله آب سرد رنگ آبی و در درپوش لوله آب گرم رنگ قرمز از استانداردهای آنها میباشد. درپوش های پایه صندلی پلاستیکی نیز بنا به سلیقه و طرح میز ها یا صندلی ها میتواند رنگ بندی سلیقه ای داشته باشد ولی اغلب رنگ کپ ها سیاه | مشکی میباشد.

البته میتوان گفت برخی از مصرف کنندگان نیاز به رنگ های خاصی دارند که در بازار به چشم نمیخورد و یا موجود نمیباشد که با این روند میتوانند رنگ درخواستی خود را سفارش دهند تا توسط تولید کنندگان معتبر برایشان تولید شده و ارائه شود.

تنوع در رنگها بالاست و میتواند بنا به کاربرد و آلیاژها متفاوت باشد.

پس میتوان نتیجه گرفت که ماهیت رنگ های انواع کپ ها نصبت به شرایط محیطی و استاندارد های مربوط به آن صنایع و بعضا نصبت به طرح کار به صورت سلیقه ای میباشد.

 

فروشگاه درپوش-انواع مدل درپوش 

کاربرد درپوش ها | مصارف مختلف

کاربرد های کپ ها تنوع بالایی دارند و همانطور که در مباحث قبلی گفته شده نصبت به محل نصب و مدلهای آنها کاربردهای کلاهک ها مشخص میشود همچنین یک نمونه کلاهک یا کپ میتواند چندین نقش را نیز داشته باشد. ولی اغلب بعضی کاربردها در بیشتر این کپ ها  یکسان میباشد.

برخی از آنها برای پوشاندن سوراخ ها در انواع اجسام عالی هستند. به طور کلی، برای آب بندی قطعات، به ویژه آنهایی که حاوی مواد شیمیایی و یا دمای بالا هستند، استفاده می شود. آنها از ورود کثیفی، گرد و غبار، رطوبت، مایعات و هر گونه آلاینده دیگر در حین ساخت، پوشاندن، ذخیره سازی و حمل و نقل به داخل دهانه جلوگیری می کنند.

برای تمامی انواع استفاده‌ های تکمیلی، محافظتی و پوششی مناسب هستند.

کلاهک ها مناسب برای انواع پایه مبلمان، لوله، قلاب، میله آهنی، کابل، سیلندر و غیره، و طیف گسترده ای از صنایع و حتی مکان هایی خاص می توانند مورد استفاده قرار گیرند و پوشش مناسبی می دهد.

کپ های لاستیکی و پلاستیکی ضمن حفظ زیبایی محصول؛ با مهر و موم کردن دهانه بخش مورد نظر از ورود گرد و غبار، رطوبت، سیال و حیوانات به درون بخش مورد نظر مثلا لوله و پروفیل های موجود در انبار و هم چنین نشت سیالات درون لوله و پروفیل به بیرون جلوگیری می نمایند.

درپوش چوب پنبه ای، درپوش شیشه ای و یا کپ های سیلیکونی آزمایشگاهی نقش مهر و موم کردن محکم تر یا درجه ی بیشتری از مقاومت شیمیایی را ایجاد میکنند. همچنین کاربرد کپ پلاستیکی برای ساختمان، عدم نشتی در داخل لوله و اتصالات برق یک بنا می‌باشد.

همانند دیگر کپ لوله ها، درپوش لوله برق نیز به منظور محافظت سیم ها و کابل های برق در لوله های برق مراکز، ساختمان ها و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. با توجه به وقفه های زمانی که در هنگام اجرای سیمکشی و کابل کشی پیش می آید در صورت استفاده کردن از سرپوش لوله می توان از ورود عوامل بیگانه همچون سنگ، کلوخ و حیوانات به داخل لوله ها جلوگیری کرد تا فرآیند اجرای تاسیسات برقی با مشکل مواجه نگردد.

در برخی از موارد نیز از کورکن لوله به منظور مسدود نمودن انتهای لوله ها در زمان حال می باشد که در صورت ادامه دادن این مسیر می توان با برداشتن کور کن لوله آن را ادامه داد.

به منظور پیشگیری از خروج سیالات اسیدی، شیمیایی و بازی در بسیاری از مراکز صنعتی در خطوط لوله ها از درپوش لوله با جنس وایتون و ای پی دی ام که در برابر این مواد از مقاومت بالایی برخوردار می باشند استفاده می شود. و از مزایای محافظ پلاستیکی لوله گالوانیزه، محافظت از دنده های لوله و اتصالات، جلوگیری از نفوذ آب و گرد و خاک به داخل لوله را نیز میتوان نام برد.

آلیاژها نیز در کاربرد کورکن ها یا گپ ها تاثیر میگذارد که به یک نمونه از آلیاژها در اینجا اشاره میشود:

مزایای درپوش های لاستیکی

ارزان بودن (قیمت مناسب به نوع فلزی)

انعطاف پذیری در دمای پائین

مقاومت در برابر اغلب مایعات

قدرت مقاومت بالا در برابر پارگی

مقاومت در برابر ضربه (ضربه گیر)

مقاومت در برابر رشد برشی بالا

جهندگی بالا (کشش و جذبندگی مناسب)

مقاومت در برابر فشردگی

قابلیت حذف تلرانس های پایین در اندازه

قابلیت بازیافت

که این مزایا باعث ایجاد کارکرد ها و مصارف آن شکل از کپ میشود و رابطه مستقیم دارد با کاربرد و کارکرد کپ ها. کلاهک های لاستیکی برای انجام طیف وسیعی از اهداف تولید می شوند که همه آنها برای کمک به عملکرد نهایی سیستم هایی که در آنها ظاهر می شوند ضروری هستند.

برای مشاهده مزایا و معایب انواع کپ های لاستیکی میتوانید به مقاله مربوط به آن مراجعه نمایید که به صورت کامل و جامع به توضیح این موضوع پرداخته شده و همچنین میتوانید فایل پی دی اف آن را نیز دانلود و استفاده نمایید که در مقاله مربوطه گنجانده شده است.

خوب است این موضوع را نیز بدانید که اغلب گپ های لاستیکی معمولاً با استفاده از یکی از فرآیندهای زیر تولید می‌شوند: قالب‌گیری غوطه‌ وری پلاستیک، قالب‌گیری تزریق پلاستیک یا اکستروژن پلاستیک که در بخش تولیدات و خدمات سایت هر یک را توضیح داده ایم.

صنایع مختلف بسیاری هستند که این محصول در آنها کاربرد اساسی دارد و بدون این قطعه تولید آنها با مشکل مواجه میشود، از جمله صنایع مربوطه میتوان به طور خلاصه به چند موارد زیر اشاره نمود.

صنایع غذایی، صنایع پزشکی و آزمایشگاهی و دارویی، صنایعی که لوله و اتصالات در آن کاربرد دارند مانند صنایع نفت و گاز، پتروشیمی، صنایع برقی و الکتریکی، همچنین مخابراتی، صنایع خودرو سازی، دریایی مانند کشتی سازی، هوایی، صنایع اتصالات پیچ و مهره ای، صنایع ساختمانی، مشاغل و تولیدی های مختلف مانند درب و پنجره، میز و صندلی، پایه ها و دسته های ماشین آلات و دستگاه ها و بسیاری از صنف های مختلف دیگر که بسیارند.

با این اوصاف میتوان گفت که این قطعه در اغلب صنایع مورد استفاده قرار میگیرد و وجود آن در برخی از صنایع جزو واجبات و استانداردها میباشد.

نحوه نصب درپوش ها

برای نصب این دسته از قطعات صنعتی نیاز به شناخت مدل آن است زیرا هر یک از مدل ها نحوه نصب متفاوتی دارند و نصب های آن واقعا متفاوت میباشد.

01 | برخی از آنها به روش رزوه ای و دنده ای پیچ خورده و نصب میشوند.

02 | برخی از آنها با جوشکاری اتصال پیدا میکنند.

03 | برخی دیگر به روش فشار و کیپی وصل میشوند.

04 | برخی به وسیله چسب های مخصوص خود یا چسب های معمولی نصب و اجرا میشوند.

05 | برخی از نمونه ها هم به وسیله حرارت و جذب شوندگی هستند که نصب میشوند.

06 | بعضی دیگر به صورت ترکیبی از چند روش بالا، نصب میشوند.

و مدلهای مختلف دیگری از نصب کپ ها که برای هر کدام از مدل ها که معرفی و منتشر کنیم در قسمت معرفی محصولات وب سایت، نحوه نصب آن ها را نیز آموزش میدهیم.

 

معرفی نحوه تولید انواع درپوش ها

در نحوه تولید در پوش ها نصبت به مدل و آلیاژهای آن از روش خاص به آن مدل کپ استفاده میشود. البته نحوه تولید کپ های بزرگ با کپ های کوچک نیز متفاوت میباشد یعنی علاوه بر مدل و جنس، اندازه نیز تاثیر در نحوه یا مدل تولید دارد.

این قطعات پس از تولید شدن پردازش میشوند و مواردی که نیاز به روکش دارند جهت انجام روکش به وان های گالوانیزه کردن ریخته شده و به اصطلاح آبکاری میشوند البته برخی از آنها که نیاز به رزوه زنی یا دنده شدن دارند یک فراین دیگری نیز بر رویشان انجام میشود و بعد از کنترل کیفیت بسته بندی و ارائه بازار هدف میشوند.

ماشین آلات تولید کلاهک نیز مدل های مختلفی دارند از شکل های ساده تر تا شکل های به روز تر و مدرن تر که هزینه های بالایی دارند وجود دارد. لازم به ذکر میباشد که تولید کنندگان و سازندگان این مدل کالاها در تهیه مواد اولیه باید دقت داشته باشند تا به افراد و محیط صدمه نزند و قابل بازیافت نیز باشند.

اندازه های کوچک این محصولات خطر زیست محیطی قابل توجهی دارند زیرا به اندازه کافی کوچک هستند که توسط حیات وحش بلعیده شوند و همچنین در صورت رها شدن در محیط به میکروپلاستیک ها تجزیه می شوند.

در این جا اشاره کلی میشود به تولید این قطعه برای اطلاع تخصصی گرفتن به مقاله مربوط به تولید کپ ها مراجعه کنید که لینک آن را برای شما در اینجا قرار داده ایم که در صورت نیاز به آن نیز میتوانید مراجعه نمایید.

» »  نحوه تولید انواع درپوش ها  « «

 

درپوش های پلاستیکی

بیشتر درب های (کپ ها) پلاستیکی از طریق فرآیندی به نام قالب گیری تزریقی تولید می شوند. قالب ها، پلیمر نرم شده را به شکل دلخواه و مد نظر در می آورند. هنگامی که مواد پلیمری به اندازه کافی خنک شد تا سخت شود، قالب باز می شود و آنها خارج می شوند.

روشهای دیگری نیز در تولید این قطعات وجود دارد که در مقاله ای مفصل (که در بالا معرفی شد) در مورد آن در بخش تولیدات و خدمات ارائه شده است که با مطالعه آن میتوانید به طور کامل با این موضوع آشنا شوید.

درپوشهای لاستیکی

فرآیند تولید در این آلیاژ به طور کلی به دو نوع تقسیم می شود: فرآیند تولید قالب گیری فشرده و قالب گیری تزریقی که از بالاترین رده تولیدی است که دیده میشود و البته روش ها و مدلهای دیگری نیز هست که کمتر اجرا میشود.

برای این روش تولیدی باید تخصص بالایی در قالب گیری و نحوه تزریق و گرم و سرد کردن آن داشت تا محصول بی نقص و با کیفیتی ارائه شود. آشنایی با انواع مواد اولیه کپ ها نیز از ملزومات تولید میباشد.

برای مشاهده درپوش های گرد لاستیکی از لینک زیر استفاده نمایید.

*  درپوش گرد لاستیکی

درپوش های فلزی

همانطور که پلاستیک/لاستیک تغییر شکل می‌دهد، فلزات هم میتوانند تغییر شکل دهند.

حالت تولید در این آلیاژ به این شکل است که مواد گپ ها را می توان به ترتیب با نورد گرم یا ریخته گری مداوم و نورد و سپس با نورد سرد تولید کرد. در حال حاضر، شمش ریخته گری و نورد پیوسته چند منظوره بهتر از بیلت ریخته گری و نورد در کارخانه های تولیدی است. همچنین در برخی موارد نیز از طریق پرس کاری با قالبها نیز ساخته میشوند.

آیا مواد فلزی مورد استفاده در  کلاهک ها ایمن هستند؟

روکش های فلزی سمی نیستند، اما می توانند ناخوشایند و مضر باشند و نسبت به گزینه های رنگی قابل اعتمادتر هستند.

 

بازار خرید و فروش درپوش ها

با توجه به اهمیت و کاربردهای متفاوتی که این قطعه دارد هیچ مرکز فروش درپوش و یا مرکز خرید درپوش در کشورمان وجود ندارد که به صورت صنفی مشغول به فعالیت باشند و پراکندگی زیادی در این زمینه دیده میشود و حتی یک فروشگاه تخصصی درپوش (به صورت جامع) نیز تا به حال مشاهده نشده است.

خرید اینترنتی درپوش در حال حاضر بهترین گزینه برای این صنف میباشد که مجموعه ما سعی کرده فروش اینترنتی درپوش ها را به صورت جامع شروع کرده و پشتیبانی کند و در این زمینه آماده کمک ها و همکاری با شرکت های مختلف میباشد.

و همچنین فروشگاه حضوری سرپوش / کلاهک / کپ نیز در حال راه اندازی میباشد که زمینه مناسبی برای مصرف کنندگان ایجاد شود تا با خیالی آسوده بتوانند محصولات مد نظر خود را از این مجموعه انتخاب، مطالعه / بررسی و تهیه نمایند.

البته فروش کلاهک لوله در بعضی از فروشگاه های پیچ و مهره جات و لوله و اتصالات به چشم میخورد که آنها نیز تنوع بالایی از لحاظ محصولات ندارند و بخشی از نیاز بازار را برطرف میکنند. به طور مثال از سایز های ریز 3 میلیمتر تا 20 میلیمتر را دارند و سایزهای بزرگ تر را ندارند یا بلعکس سایزهای 20 میلیمتر به بالا را دارند و اندازه های پایینتر آن را ندارند.

فروشگاه درپوش ها

فروش درپوش ها

از بازخورد هایی که از بازار و مصرف کنندگان کپ ها داشتیم به علت مهم بودن خرید کلاهک پلاستیکی مجموعه تدارکات صنعتی آپادانا برای فروش کلاهک پلاستیکی قسمتی از فروشگاه وب سایت را به این زمینه تخصیص داده است و به مرور بر محصولات اضافه میشود.

تا منبع جامعی برای شما کاربران عزیز فراهم آورد و با تبلیغ و انتشار ما در شبکه ها و گروه های خود و دنیای مجازی و همچنین معرفی مجموعه به نیازمندان ما را یاری فرمایید تا پیشرفت مناسبی در این زمینه در کنار هم داشته باشیم و مصرف کنندگان با خیالی آسوده از کیفیت و قیمت، در کمترین زمان ممکن محصولات مد نظر خود را از فروشگاه آنلاین تدارکات صنعتی آپادانا انتخاب و تهیه نماییند.

در مورد قیمت سرپوش ها هم میتوان گفت نصبت به مشخصات فنی مختلف آن ها قیمت ها نیز متفاوت میباشد. مواردی همچون مدل، جنس، اندازه، رنگ، و دیگر موارد تاثیر مستقیمی بر قیمت ها دارند. و همچنین در برخی موارد بعضی از آنها کمیاب و جزو قطعات خاص به حساب می آیند که تهیه آنها به سختی امکان پذیر است و بنا به این دلیل و یا تولیدی بودن آن از قیمت بالایی برخوردار است.

لازم است اشاره ای شود به این موضوع که منظور از مرکز جامع این میباشد که مثلا کسی که خرید درب ته نمکدان و خرید درپوش پروفیل آلومینیوم میخواهد انجام بدهد و یا خرید درپوش پروفیل 40*80 و یا خرید درپوش ژله ای دارد، نمیتواند هر دو را از یک جا تهیه کند و زمان زیادی از شخص گرفته میشود.

بنابراین مجبور به گشت گذار و اتلاف وقتش میشود تا نهایتا بتواند آنها را تهیه کند (البته اگر بتواند کیفیت و مدل مد نظرش را حتی بیابد) در شرایطی که برخی از آنها کم مصرف باشد و در بازار این صنف موجود نباشد که این فرایند باعث سختی در خرید انواع درپوش ها میشود.

برخی از مدلها به دلیل این که مصرف پایینی دارند و یا تولید سختی دارند و یا صرفه اقتصادی تولید ندارند در بازار بسیار کم دیده میشود و یا ناموجود است که این موضوع باعث اذیت شدن اندک مصرف کنندگان آن محصول خاص میشود.

در اینجا مجموعه ما با راه اندازی بخش فروش انواع درپوش ها در فروشگاه آنلاین توانسته بخشی از اتلاف وقت و انرژی هدر رفته مصرف کنندگان عزیز را بکاهد. با ورود به فروشگاه میتوانید انواع محصولات را مشاهده و خصوصیات و مشخصات آنها را بررسی / مطالعه و سپس خرید خود را آگاهانه و به راحتی ثبت نمایید.

سعی میشود تا اغلب کالاهای مد نظر شما در این بخش ارائه شود حتی موارد کم مصرف و کم فروش و در صورت نیاز به مواردی که مد نظرتان است و موجود نمیباشد میتوانید از بخش نظرات در پایین صفحه با ما در میان بگذارید تا پس از بررسی در صورت امکان آنها را نیز به سبد محصولات فروشگاه اضافه نماییم.

شما میتوانید از این بخش وارد فروشگاه و دسته بندی های محصولات شوید.

» » فروشگاه آنلاین درپوش « «

 

6 دیدگاه

  1. درود بر شما
   ما نیز کمال تشکر داریم از نظر مثبت شما.
   و متشکریم از پیشنهادی که فرمودید.
   بله حتما روز به روز بر تعداد مطالب اضافه میشود.
   تا شما کاربران عزیز استفاده بهینه ببرید.
   از بخش مقالات درپوش وب سایت نیز میتوانید استفاده نمایید.
   اطلاعات و امکانات > اطلاعات > مقالات صنعتی > مقالات درپوش ها
   در آدرس بالا فایل های پی دی اف نیز ارائه شده است.

   بازدید نمایید

 1. سلام وقتتون به خیر باشه
  تولید درپوش پایه بلند پلاستیکی هم انجام میدین؟
  تولید درپوش پایه بلند مانند نقشه ای که داریم.
  تعداد بالای ۵۰ هزار عدد لازم داریم.
  اگه براتون مقدور هست اطلاع بدین تا پیگیری کنم.

  1. درود بر شما و ممنون
   ساخت درپوش پایه بلند و کوتاه و یا هر مدل دیگر در توان مجموعه میباشد.
   شما میتوانید از بخش سفارش محصولات خاص
   اطلاعات و امکانات > امکانات > سفارش محصولات تولیدی > فرم سفارش را تکمیل نمایید
   برای ما ارسال نمایید تا در سریعترین فرصت برآورد هزینه درپوش مد نظر شما و زمان تحویل آن اطلاع رسانی شود.
   و یا با یکی از دفاتر فروش مجموعه تماس حاصل فرمایید تا شما را راهنمایی نمایند.
   با تشکر

 2. سلام
  شما تولید درپوش هم تو مدلی که میخاییم انجام میدین؟
  با تولید کننده انواع پایه لاستیکی تماس گرفتیم اغلب امروز فردا میکنن و قیمت نمیدن
  نحوه تولید درپوش هاتون به چه شکلی هست

  1. درود بر شما
   بله تولید و فروش انواع مدل درپوش پلاستیکی | لاستیکی | فلزی | را مجموعه انجام میدهد.
   میتوانید وارد فروشگاه وب سایت شوید و قسمت دسته درپوشها محصول مد نظر خود را جستجو نمایید.
   اگر درپوشی که مد نظرتان هست موجود نبود سفارش دهید تا خدمتتان ارائه شود.
   شما میتوانید از بخش سفارش محصولات خاص
   اطلاعات و امکانات > امکانات > سفارش محصولات تولیدی > فرم سفارش را تکمیل نمایید
   برای ما ارسال نمایید تا در سریعترین فرصت برآورد هزینه درپوش مد نظر شما و زمان تحویل آن اطلاع رسانی شود.
   و یا با یکی از دفاتر فروش مجموعه تماس حاصل فرمایید تا شما را راهنمایی نمایند.
   در مورد کسب اطلاعات درباره تولید درپوشها از طریق پیوند زیر اقدام نمایید
   بازدید نمایید
   با تشکر

پیام بگذارید